(PAP) - „Postawiliśmy na kulturę”, ”jesteśmy miastem kultury”, „wierzyliśmy w sukces od początku”, „liczymy na to, że kolejny etap będzie dla nas szczęśliwy”, „mamy duże szanse na ostateczne zwycięstwo” – to wypowiedzi prezydentów miast zakwalifikowanych do II etapu ESK 2016.
Podczas konferencji prasowej 13 października, która zakończyła pierwszy etap konkursu o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”, minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił tzw. „krótką listę” miast zakwalifikowanych do drugiego etapu Konkursu. Na liście znalazły się: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław.
– To wielka radość, podskakiwaliśmy do góry ze szczęścia. Będziemy teraz analizować uwagi, jakie zgłoszono nam podczas przesłuchania oraz raport przygotowany przez komisję selekcyjną. Uważam, że mamy duże szanse na ostateczne zwycięstwo. Gdańską ofertę od innych miast różni nasze promocyjne hasło +wolność kultury – kultura wolności+ i treści z nim związane, nawiązujące do najnowszej historii Gdańska. To, co możemy atrakcyjnego zaoferować Europejczykom, to nie tylko proste ułożenie listy imprez kulturalnych, ale właśnie także szerszą dyskusję o znaczeniu wolności w różnych aspektach we współczesnym świecie.
Piotr Uszok, prezydent Katowic:
– Katowice, które przez wiele lat były kojarzone głównie z przemysłem ciężkim, już dawno postawiły na kulturę. W ostatnim roku zintensyfikowaliśmy działania w tym zakresie, a decyzja ekspertów potwierdziła tylko, że obraliśmy właściwy kierunek. Nie ukrywam, że to wielki sukces naszego miasta.
– W ogromnym stopniu zawdzięczamy to temu, że udało nam się przekonać mieszkańców Lublina do tej idei. To znalazło wyraz i w badaniach opinii publicznej, gdzie olbrzymia większość znała tę ideę i popierała udział Lublina, i znalazło to wyraz w komitecie poparcia, który rozpoczął bardzo merytoryczną debatę na temat spraw Lublina. Wierzyliśmy w sukces od samego początku, bo nasze miasto bardzo na niego zasługuje.
– Los stolicy nie jest łatwy. Często pytano mnie o to, co możemy takiego szczególnego zaproponować, dlaczego chcemy zostać Europejską Stolicą Kultury. Odpowiadałam wtedy, że jesteśmy znani, jako stolica, ale nie odkryto naszej kultury. Warszawa jest nie tylko miastem biznesu, ale też miastem kultury.
– Decyzja jury potwierdziła, że wrocławska aplikacja była dobrze przygotowana, a prezentacja, która odbyła się w Warszawie wywarła duże wrażenie. Liczymy oczywiście na to, że także kolejny etap będzie dla nas szczęśliwy, bo tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to nie tylko prestiż, ale także dodatkowe pieniądze, które pozwoliłyby nam na zrealizowanie jeszcze większej liczby kulturalnych przedsięwzięć, które planujemy w naszym mieście.
Minister Zdrojewski przypomniał, że przed rozpoczęciem I etapu zmienił on regulamin konkursu, zwiększając maksymalną liczbę miast, które mogą wejść na krótką listę z 4 do 6. Podkreślił, że skończyło się na pewnym consensusie – wybrano pięć miast, co do których członkowie jury byli zgodni. Jego zdaniem każde następne miasto, które znalazłoby się na krótkiej liście, powodowałoby już poważną różnicę zdań.
Według Zdrojewskiego, miasta te bardzo różnią się od siebie, ale jego cieszy ta różnorodność. – Z jednej strony na liście znalazła się stolica, a stolice zazwyczaj odpadają w I etapie. Mamy też Lublin – miasto Kresów; Wrocław – o tysiącletniej historii wielu narodów, Katowice – miasto industrialne – mówił.
Spośród znajdujących się na liście miast, specjalnie powołana Komisja Selekcyjna, w skład której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rekomenduje jedno miasto w II etapie konkursu ESK 2016.
Przeprowadzenie tzw. „selekcji końcowej” (II etapu) planowane jest na czerwiec – lipiec 2011 roku. Po jej zakończeniu, na podstawie sprawozdania Komisji Selekcyjnej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nominuje jedno miasto do tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016” i notyfikuje swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.
Z rywalizacji odpadły miasta Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań, Toruń i Szczecin.
Źródło: serwis samorządowy PAP