12 grudnia 2012 r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, w ramach obchodów Tygodnia Mobilności Osób z niepełnosprawnością, odbyła się XVII edycja Wielkiej Gali INTEGRACJI. Jak co roku Gala zgromadziła około trzech tysięcy osób z całej Polski, w tym przedstawicieli świata polityki, mediów i biznesu. Po raz drugi już wydarzenie wsparli członkowie Koalicji "Prezesi-wolontariusze 2011" oraz ich współpracownicy.
Na galę przybyli przedstawiciele świata polityki, m.in. Irena Wóycicka – podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP, Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent m.st. Warszawy, prof. Irena Lipowicz – rzecznik praw obywatelskich, Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej oraz wielu przedstawicieli mediów i biznesu. Po raz drugi już wydarzenie wsparli członkowie Koalicji "Prezesi-wolontariusze 2011" oraz ich współpracownicy.
Wielka Gala INTEGRACJI jest jednym najważniejszych wydarzeń w naszym kraju, które podejmuje tematy mające na celu przybliżenie dobrych praktyk w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością. Organizatorem Wielkiej Gali INTEGRACJI jest Stowarzyszenie Przyjaciół INTEGRACJI – ogólnopolska organizacja pozarządowa, która od 1995 roku aktywnie działa na rzecz ponad 5-milionowej grupy osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i opiekunów. Tegoroczną Galę prowadzili: Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, oraz Katarzyna Pakosińska, Dorota Gardias i Tomasz Kammel. Wydarzenie uświetniły występy gwiazd: Monika Kuszyńska, Olga Bończyk, Tomasz Kammel, Dorota Gardias kabaret Drzewo a Gada oraz zespół De Mono.
Celem spotkania podczas Wielkiej Gali Integracji była wymiana doświadczeń, przełamanie barier i stereotypów istniejących na temat osób z niepełnosprawnością. Pomoc w lepszym zrozumieniu potrzeb osób z niepełnosprawnością, których realizacja pozwala na godne i aktywne funkcjonowanie społeczne i zawodowe osób z niepełnosprawnością. Zaznajomienie uczestników Wielkiej Gali Integracji z przykładami dobrych praktyk w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością. Promowanie i nagradzanie najlepszych na rynku działań, usług i produktów stworzonych z myślą o i dla osób z niepełnosprawnością. Spotkanie osób z niepełnosprawnością z całej Polski z osobami publicznymi, środowiskiem polityków, mediów czy firm angażujących się w działania na rzecz osób z niepełnosprawności.
Tematem przewodnim tegorocznej Wielkiej Gali Integracji była komunikacja i mobilność osób z niepełnosprawnością. Bogaty program artystyczny był przeplatany krótkimi rozmowami z osobami publicznymi oraz podsumowaniami działań podejmowanych na rzecz integracji społecznej i wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w mijającym roku kalendarzowym. W trakcie wydarzenia została pokazana prezentacja nowinek technicznych zaprojektowanych z myślą o kierowcach z niepełnosprawnością. Widzowie mogli dowiedzieć się także jak wygląda nauka jazdy, egzamin na prawo jazdy czy zakup samochodu w przypadku osoby z niepełnosprawnością. Zwrócono również uwagę uczestników na potrzebę stworzenia i umocnienia kompleksowego i komplementarnego rynku profesjonalnych usług motoryzacyjnych dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów.
Swoje przesłanie skierował do gości Gali skierował w liście prezydent RP Bronisław Komorowski: Mobilność bez barier to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie przed nami stoją. Dostępność przestrzeni, pracy, nauki, kultury i informacji jest niezbędna, aby wszyscy obywatele, niezależnie od ograniczeń wynikających z ich dysfunkcji, mogli podejmować aktywność i dążyć do samorealizacji. Wspólna przestrzeń bez barier powinna być troską wszystkich obywateli.
Podczas Gali Dorota Gardias ogłosiła zwycięzców młodzieżowego konkursu filmowego \\"Warszawa bez barier\\", który propaguje i promuje integrację wśród młodzieży w wieku od 13 do 18 roku życia. Tomasz Kammel przedstawił tegorocznych laureatów konkursu „Medal Przyjaciela Integracji”, w którym nagradzane są osoby oraz instytucje zajmujące się dobrowolną, nieformalną działalnością na rzecz środowiska niepełnosprawnych. W tym roku nagrodzeni zostali: ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Robin Barnett, dyrektor I Programu Polskiego Radia Kamil Dąbrowa oraz prezes zarządu firmy Mondial Assistance Tomasz Frączek.
Tegoroczna Gala była również doskonałą okazją do uczczenia wrześniowej ratyfikacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz ogłoszenia 2013 roku, Rokiem Osób Niepełnosprawnych.
Zapraszamy do zapoznania sie się z fotorelacją na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.541932119151015.128193.205169782827252&type=3
Źródło: Headlines Porter Novelli