W połowie września w bułgarskiej Sofii zorganizowano kolejny finał EUCYS, czyli Konkursu UE dla Młodych Naukowców. Na zgłoszenia do kolejnej edycji polscy uczniowie mają czas do połowy grudnia.
Polskie sukcesy
Na EUCYS 2019 przyjechało 100 projektów naukowych z całego świata. Trzy reprezentowały Polskę. Dwa zostały nagrodzone.
Jedną z czterech 3. nagród głównych w wysokości 3500 EUR zdobył chemik z Warszawy, Antoni Lis.
Absolwent XVIII LO w Warszawie (rozpoczyna właśnie studia na Uniwersytecie Warszawskim) zaprezentował pracę "Synteza magnetycznych nośników leków przeciwnowotworowych oraz badanie ich oddziaływania z modelowymi układami błon biologicznych".
Jedną z nagród specjalnych (tygodniowy wyjazd do CERN w Szwajcarii) zdobyli też konstruktorzy badawczego pojazdu stratosferycznego wielokrotnego użytku – Łukasz Gałecki, Mateusz Mazurkiewicz i Jan Struziński z Trójmiasta, wychowankowie III LO w Gdyni.
Młodzi badacze i wynalazcy z Polski niemal co roku odnoszą znaczące sukcesy w EUCYS. W efekcie reprezentacja naszego kraju uzyskała drugą pozycję w łącznym rankingu zdobytych nagród. Ustępujemy tylko Niemcom, wyprzedzamy znacznie zasobniejsze gospodarczo i naukowo państwa!
Ale nie tylko nagrody się liczą. EUCYS stwarza młodym ludziom zainteresowanym nauką szansę zaprezentowania wyników swoich badań na forum krajowym, a najlepszym z nich – także na finałach międzynarodowych. Konkurs zachęca i inspiruje do pracy badawczej, daje możliwość skonsultowania wyników z wybitnymi specjalistami, a przede wszystkim jest okazją do spotkania z pasjonatami nauki z kilkudziesięciu krajów Europy i świata. Uczestnicy finałów EUCYS to właśnie wskazują jako największą wartość Konkursu.
Dla wielu uczestników Konkurs staje się przepustką do kariery. Laureaci EUCYS to dziś często wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm. To właśnie w czasie EUCYS naukowo debiutowali m.in. paleontolog Grzegorz Niedźwiedzki, odkrywca najstarszych kręgowców lądowych, współautor artykułu z okładki Nature w styczniu 2010 roku i szeregu kolejnych spektakularnych odkryć, oraz astrofizyczka Agata Karska, badaczka właściwości fizyko-chemicznych gazu w obszarach formowania młodych gwiazd, laureatka m.in. nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science w 2012 roku i Nagrody Naukowej Polityki w 2015 roku.
Trwa poszukiwanie kandydatów do reprezentacji kraju na EUCYS 2020.
Badacze bez matury poszukiwani!
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, organizator Polskiej Edycji EUCYS, do 15 grudnia czeka na zgłoszenia uczniowskich projektów na kolejny rok. W konkursie mogą startować uczniowie szkół średnich oraz studenci I roku, pod warunkiem, że ich praca powstała jeszcze przed rozpoczęciem studiów.
Finały EUCYS 2020 odbędą się w Salamance w Hiszpanii we wrześniu. Wcześniej – wiosną w Warszawie – odbędzie się sesja plakatowa w ramach Polskiej Edycji EUCYS. To właśnie wówczas jury przyzna nagrody laureatom i wyłoni reprezentację Polski. Udział w konkursie jest bezpłatny, organizator zwraca także koszty podróży i druku plakatów.
Znasz ucznia zainteresowanego prawdziwą nauką? Daj mu znać o EUCYS!
Więcej o Polskiej Edycji EUCYS na stronie organizatora: https://fundusz.org/konkurs
Wolontariat naukowców
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, lekarzy, edukatorów i studentów istniejące od 1981 roku. Zajmuje się przede wszystkim wsparciem merytorycznym uzdolnionej młodzieży. Polska Edycja EUCYS to tylko niewielka część tej działalności. KFnrD ma statur organizacji pożytku publicznego (KRS 44710).
Projekt realizowany jest przez organizację od 1994 roku. Co charakterystyczne dla działań Funduszu, Polska Edycja EUCYS prowadzona jest od zawsze z olbrzymim wsparciem wolontariuszy – jurorów, recenzentów prac i hostów na kolejnych edycjach. W jury i wśród recenzentów jest bardzo wielu wybitnych naukowców – często osób niezwykle zapracowanych. Mimo tego znajdują czas i siły na spotkania z kolejnymi generacjami młodych badaczy, podkreślając, przy tym, że daje im to wiele satysfakcji. Wśród osób pomagających w organizacji sesji plakatowych jest też bardzo wielu niedawnych uczestników EUCYS i stypendystów Funduszu.
Polską Edycję EUCYS wspiera firma Huawei, nagrody dla laureatów finansuje Fundacja PZU.
Źródło: KFnrD