Zmiana ustawy o sporcie rozwiewa wątpliwości dotyczące wykreślania z ewidencji starosty uczniowskich klubów sportowych. Uchwalona pod koniec lipca nowelizacja jest wynikiem połączenia aż trzech różnych projektów. Dlatego obok nowego brzmienia przepisów np. o zwalczaniu dopingu w sporcie, znalazły się poprawki mniejszego kalibru, o charakterze legislacyjno-technicznym.
Projekty: rządowy, poselski oraz komisyjny połączono w jedną ustawę, której ostateczną wersję posłowie przyjęli 23 lipca 2015 r., a Prezydent podpisał 12 sierpnia (była to jedna z trzech pierwszych ustaw podpisanych przez Andrzeja Dudę). Ustawa o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wielu różnych obszarów. Wprowadza m.in. korektę zasad łączenia funkcji w związkach sportowych, opisuje konsekwencje braku przynależności związku do międzynarodowej federacji, odświeża przepisy dotyczące dopingu, dodaje do ustawy nowy rozdział (9a) "Odpowiedzialność dyscyplinarna oraz rozstrzyganie sporów w sporcie". Część zmian ma tylko charakter doprecyzowujący – jednak to właśnie te zmiany wydają się najważniejsze dla tych organizacji sportowych, które funkcjonują najbliżej trzeciego sektora, lub w jego ramach.
Wykreślenie z ewidencji starosty
Klub sportowy, który chce posiadać osobowość prawną i status stowarzyszenia, a w swoim statucie nie przewidział prowadzenia działalności gospodarczej, rejestruje się u starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu (uzyskując w ten sposób osobowość prawną). Ta procedura przypomina wpis do ewidencji stowarzyszenia zwykłego. Nierzadko, w związku z brakiem wyraźnych wskazań, starosta prowadzi jedną ewidencję dla klubów i stowarzyszeń zwykłych. Stowarzyszenia zwykle nie mają w ustawie (Prawo o stowarzyszeniach) precyzyjnie opisanej procedury dopisywania się do ewidencji starosty. W ustawie o sporcie taka procedura jest opisana, a uzupełnieniem ustawy jest rozporządzenie w sprawie ewidencji. Jednak w treści ustawy – w jej obecnym brzmieniu – znajduje się tylko określenie "wpis" (do ewidencji). Brak jest określenia "wykreślenie wpisu". Powoduje to wątpliwości co do możliwości wnioskowania o takie wykreślenie. Przyjęta nowelizacja ma te wątpliwości rozwiać.
Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpisu i wykreślenia wpisu (podkreśl. red.) z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji.
Jak stosować Prawo o stowarzyszeniach?
Dla związków sportowych, które opisuje ustawa o sporcie, duże znaczenie mają regulacje dotyczące stowarzyszeń i związków stowarzyszeń zawarte w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. Znaczenie ma też to jak te regulacje stosować. Ustawa o sporcie wyjaśnia to w artykule 7 w ustępie 3. Nowelizując ustawę postanowiono uzupełnić wspomniany ustęp słowem "odpowiednio". Przed nowelizacją ustawy o sporcie przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach należało stosować wprost.
W sprawach nieuregulowanych w ustawie do polskiego związku sportowego stosuje się odpowiednio (podkreśl. red.) przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.
(fragment uzasadnienia, więcej…)
Jeśli np. ustawa o sporcie nie zawiera odrębnych unormowań dotyczących powoływania i funkcjonowania statutowych organów związku sportowego (walnego zgromadzenia członków, zarządu czy komisji rewizyjnej), to należy się posiłkować zapisami Prawa o stowarzyszeniach. "Odpowiednio" oznacza jednak, że można interpretować ustawę z 1989 r. ("stosować w sposób zmodyfikowany", a więc inny niż w przypadku większości stowarzyszeń), po to, żeby dało się "uwzględnić specyfikę działania podmiotów ruchu sportowego". Nowelizacja daje w tym miejscu związkom sportowym większą swobodę działania.
Dotacja celowa na podstawie uchwały
Artykuł 28 ustawy o sporcie pozwala jednostce samorządu przekazać dotację celową na działalność klubu sportowego. Nowelizacja precyzuje przepisy tego artykułu określając, że samorząd robi to "na podstawie uchwały, o której mowa w art. 27 ust. 2, z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych". Zapis taki ma rozwiać wątpliwości Regionalnych Izb Obrachunkowych, których orzecznictwo w tym zakresie nie było jednolite.
Trzy opisane powyżej zmiany wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.
Zasilą szeregi stowarzyszeń
Ustawa o sporcie, zastępując w 2010 roku stare ustawy (o sporcie kwalifikowanym i o kulturze fizycznej), dawała 2 lata związkom sportowym na dostosowanie ich działalności, statutów i regulaminów do zapisów ustawy. Nie podawała jednak co się stanie w przypadku niespełnienia tego wymogu. Nowelizacja uzupełnia art. 82 ustawy o regulację opisującą konsekwencje niedostosowania polskiego związku sportowego do wymagań ustawy o sporcie. Stwierdzenie niedostosowania następuje w drodze decyzji ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Taki związek staje się "stowarzyszeniem w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach". Związki, które staną się stowarzyszeniami, będą musiały dostosować swoje statuty do ustawy Prawo o stowarzyszeniach, w terminie 6 miesięcy (od dnia uprawomocnienia się decyzji ministra o niedostosowaniu).
Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, TEKST
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)