Połowa sierpnia okazała się szczęśliwa dla aktywnych warszawiaków,którzy zyskali dodatkowe narzędzie wsparcia dla swoich lokalnych działań. We wtorek 18 sierpnia Pani Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjęła do realizacji Program Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej na lata 2015-2020.
To pierwszy tego typu program w Warszawie, który powstał z potrzeby realizacji Społecznej Strategii Warszawy w zakresie wspierania wspólnot sąsiedzkich.
– Coraz więcej mieszkańców naszego miasta działa lokalnie na swoim podwórku – urzędy i instytucje są właśnie od tego, aby wspierać i pobudzać grupy sąsiedzkie do działania, dlatego potrzebowaliśmy tego dokumentu – wyjaśnia Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, którego pracownicy wraz z grupą ekspertów pracowali nad programem od 2010 roku, jednocześnie realizując na bieżąco jego założenia.
W trakcie pracy nad programem dojrzewały ruchy sąsiedzkie, inicjatywy lokalne, pojawił się budżet partycypacyjny, miejsca aktywności lokalnej oraz rozwinęły się konsultacje społeczne. Innowacyjni mieszkańcy zgłaszali projekty dla miasta na platformie crowdsourcingowej Otwarta Warszawa. Każdy kolejny rok wyróżniał się coraz bardziej zaangażowanymi lokalnie grupami warszawiaków oraz kolejnymi przykładami międzysektorowej współpracy na linii samorząd – mieszkańcy.
Warszawskie instytucje (np. niektóre domy kultury, biblioteki, szkoły) już od pewnego czasu są otwarte na społeczność lokalną, a teraz dostają dodatkowe narzędzie, które pozwoli uprawomocnić ich dotychczasowe działania. Program, to oficjalne potwierdzenie, że wzmacnianie lokalnych więzi jest samorządu Warszawy priorytetowe, ponieważ ma bezpośredni wpływ na życie i samopoczucie, bezpieczeństwo i perspektywy rozwoju mieszkańców. Zachęcanie warszawiaków do uczestnictwa w realizacji lokalnych inicjatyw społecznych, interesowanie się działaniami organizacji pozarządowych i grup nieformalnych – to zadania, których realizacja wpływa bezpośrednio na jakość życia mieszkańców, rozwój Warszawy i jej wizerunek.
Program podkreśla rolę infrastruktury społecznej, w której skład wchodzą, m.in. obiekty edukacyjne kulturalne, sportowe czy rekreacyjne. Rozwój infrastruktury społecznej może odbywać się w ramach zadań własnych samorządu lub też jako zadanie zlecone do realizacji, w szczególności organizacjom pozarządowym. To bardzo ważne, aby aktywni obywatele mogli uczestniczyć w życiu lokalnych instytucji i mieć wpływ na ich program oraz skorzystać z ich przestrzeni i wyposażenia do realizacji projektów sąsiedzkich.
Pobierz
-
Program Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej 2015-2020
pdf ・644.21 kB
-
Zarządzenie nr 11862015
doc ・29.18 kB
Źródło: UM Warszawa