– Z roku na rok przybywa kancelarii, które z nami współpracują pomagając organizacjom pozarządowym. I bardzo nas to cieszy – powiedział Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawych, otwierając spotkanie z okazji 3. urodzin Centrum Pro Bono.
W 2010 r. pomoc organizacjom pozarządowym zaoferowało 41 kancelarii prawnych (w 2009 r. było ich 22) i udało się przeprowadzić ponad 83 sprawy (w 2009 r. było ich 61).
– W 2010 roku mieliśmy wiele bardzo ciekawych spraw, które łączy to, że miały one bezpośrednie przełożenie na sprawne działanie i rozwój organizacji, którym pomogliśmy – wyjaśniła Julia Kluczyńska, koordynatorka Centrum.
Podczas spotkania przedstawicielom kancelarii, które szczególnie wsparły działalność Centrum zostały wręczone dyplomy z podziękowaniem za współpracę.
Sieć się rozrasta
W połowie 2010 r. Centrum Pro Bono otworzyło dwie filie. We Wrocławiu działa ono pod agendą Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. W Krakowie program realizuje Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych.
– Kancelarie działające w naszym mieście bardzo pozytywnie zareagowały na zaproszenie do współpracy – mówiła Anna Drozd, koordynatorka Centrum Pro Bono we Wrocławiu. – Obecnie wspiera nas osiem kancelarii, zarówno małych, jak i tych dużych, korporacyjnych, ale liczymy, że wciąż będą się zgłaszać do nas nowi partnerzy. Bardzo chcielibyśmy też zaangażować do współpracy i pobudzić do działania kancelarie i organizacje non-profit z terenu województwa opolskiego. Mamy nadzieję, że w tym roku nam się to uda – dodała.
W Krakowie z Centrum Pro Bono współpracuje pięć kancelarii. Od początku powstania filii przeprowadzono ok. 20 spraw.
– Jestem bardzo rozczarowana, ponieważ mało organizacji pozarządowych korzysta z programu Centrum. Niestety, wciąż jest mała świadomość wśród osób działających społecznie, jak ważne jest funkcjonowanie w ramach obowiązującego prawa. Przepisów jest coraz więcej, podlegają częstym zmianom, a organizacje w ich gąszczu muszą umieć się poruszać. Tymczasem ze znajomością prawa pośród trzeciego sektora nie jest najlepiej. Ale mam nadzieję, że nasza praca przyczyni się do zmian w tej kwestii – mówiła Dorota Kobylec, koordynatorka centrum Pro Bono w Krakowie.
Opłaca się pomagać
Zdaniem przedstawicieli kancelarii prawnych – bezpłatna współprca z organizacjami niesie wiele korzyści.
– Taka współpraca opłaca się każdej ze stron. Dla organizacji pożytek jest oczywisty, bo otrzymuje ona doradztwo prawne, za które na komercyjnym rynku musiałaby zapłacić bardzo konkretne sumy. Tymczasem dzięki prawnemu wsparciu pro bono może ona zaoszczędzić na wydatkach, a pieniądze przeznaczyć na przykład na swoje cele statutowe – powiedział nam Tomasz Zalewski z kancelarii Wierzbowski Eversheds, która udzieliła bezpłatnej pomocy prawnej m.in. Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej czy Fundacji Wzajemnej Pomocy Arka. – Ale pożytek z tej współpracy ma także druga strona, czyli prawnicy. I to pod kilkoma względami. Najważniejsze jest przede wszystkim to, że się po prostu pomaga, że nie jest się tylko pionkiem w machinie gospodarczej, która ma zarabiać pieniądze, ale też daje się coś dobrego tym, których nie stać na pomoc prawną, że bierze się udział w projekcie i przyczynia się do osiągnięcia ważnych społecznie celów. Po drugie, sprawy zgłaszane przez organizacje są często wyjątkowe i dzięki temu prawnicy mogą poszerzać swoje doświadczenia zawodowe. Gdyby nie pomoc pro bono, nie mielibyśmy okazji zetknąć się z tak ciekawymi kwestiami na rynku biznesowym – dodał.
Co dalej?
– Z perspektywy trzech lat pracy Centrum widać, że działalność pro bono kancelarii prawnych będzie się dynamicznie rozwijała. A to oznacza, że musimy się również zastanowić, jak dalej powinno organizacyjnie funkcjonować Centrum: czy powinny powstawać kolejne ośrodki lokalne, czy może któraś z naszych instytucji powinna się jakoś rozrosnąć, aby koordynować całą pracę? Dzieje się tak dobrze, że można potraktować to jako wyzwanie na kolejne lata – zauważyła Julia Kluczyńska.
Na razie planowane jest otwarcie biura Centrum w Gdańsku, które będzie prowadzone przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.
Źródło: inf. własna (ngo)