Ponad półtora tysiąca widzów, tysiąc aktywnych fanów w Internecie i blisko sto wydarzeń w 11 dni. Zakończył się II Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. W opinii uczestników niepowtarzalna szansa na kontakt z kulturą bez barier.
Każdego roku oferta WTKBB jest poszerzana o nowe wydarzenia. W tym roku były to m.in. propozycje dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, warsztaty tańca dla niewidomych, czy możliwość zwiedzania muzeum z mobilną aplikacją w języku migowym. Co będzie za rok? Może warsztaty taneczne dla wózkowiczów, może wspólne gotowanie, a może rejs statkiem. - Z uwagą czytamy wszystkie opinie uczestników. I te zgłoszone na Facebooku i ankiecie, która podsumowała wydarzenie - mówi Anna Żórawska, organizator WTKBB.
Czy wiecie, że ponad połowa ankietowanych uczestniczyła w więcej niż jednym wydarzeniu. Wśród widzów byli też tacy, których spotykaliśmy niemal każdego dnia.
Teresa Balcerzak wzięła udział w kilku wydarzeniach. Najbardziej interesujące dla niej były spotkania z aktorami. – Kiedy zwiedziliśmy teatr mogliśmy przez moment poczuć się jak aktorzy, byliśmy na scenie. W Teatrze Powszechnym po przedstawieniu mogliśmy przymierzyć stroje aktorskie. Świetna zabawa – napisała na fan page WTKBB. – Powiem szczerze, że ja, jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, nie wiele mam szans na co dzień uczestniczyć w tak wielu wydarzeniach kulturalnych.
– Poczucia niepowtarzalnego klimatu danego miejsca, zobaczenia z bliska pracy całego teatru, powoduje, że człowiek bardziej docenia i zwraca uwagę na niuanse już podczas spektaklu jako widz – zwraca uwagę Bartłomiej Formatowski, który zwiedzał kulisy teatru. Był też m.in. w Pałacu Prezydenckim. – To niewątpliwie jedno z pierwszych znanych mi przedsięwzięć, dzięki któremu jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim miałem możliwość wraz z osobą towarzyszącą uczestniczyć w tak wielu różnorodnych wydarzeniach. Na co dzień, osoby niepełnosprawne nie mają na to ani funduszy, ani zbyt wielu szans.
WTKBB rozbudza potrzeby obcowania ze światem kultury. „Przydałoby się, gdyby nie był to tylko tydzień w roku, ale przynajmniej tydzień w miesiącu” – napisał jeden z widzów. Nie jest to opinia odosobniona, bo ponad 98% ankietowanych wyraziło chęć udziału w WTKBB za rok.
Według ankietowanych rolą festiwalu jest także „upowszechnianie wiedzy o dostępności różnych aktywności dla osób z niepełnosprawnością – dopóki nie odwiedziłam Muzeum, nie miałam pojęcia, że jego piwnice są całkowicie dostępne”. „Pokazujmy pełnosprawnym, że niepełnosprawni też mają wiedzę, zainteresowania, ciekawość świata” – czytamy w innej ankiecie.
Widzowie docenili różnorodność oferty i otwartość na wszystkich ludzi bez względu na stopień sprawności. Chwalili system rezerwacji, dostępność informacji, zaangażowanie i dobrą organizację. W ankietach podkreślali radość z możliwości korzystania z usług dostępowych m.in.: audiodeskrypcji, tłumaczenia PJM, pętli indukcyjnych, napisów i prosili o nowe – więcej napisów na żywo.
Jak było? Zapraszamy do obejrzenia relacji oraz galerii zdjęć z II WTKBB.
Wydarzenie pod patronatem portalu NGO.PL
Źródło: Fundacja Kultury Bez Barier