Przedstawiamy kolejne wypowiedzi włodarzy warszawskich dzielnic, polecające miejsca stołeczne-społeczne. Kandydatury zgłaszają: Piotr Zalewski, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ oraz Ludwik Rakowski, Burmistrz Dzielnicy Wilanów.
Piotr Zalewski, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ:
„Wśród miejsc, w których atmosfera sprzyja aktywizacji warszawiaków nie może zabraknąć kilku zakątków najbardziej warszawskiej spośród stołecznych dzielnic – Pragi-Północ. Stara Praga to prawdziwy kawałek przedwojennego miasta. Dzielnica trzech kultur i trzech religii, gdzie kultywuje się tradycje tolerancji. Miejsce, w którym przetrwały sąsiedzkie więzi, gdzie znalazły przystań zanikające zawody i wreszcie część miasta, w której w ostatnich latach jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać prężne galerie sztuki, kultowe kluby i pracownie wybitnych artystów. Wszystko to sprawia, że Praga-Północ to dzielnica wyróżniająca się niepowtarzalnym artystycznym klimatem, który promieniuje i obejmuje swoim zasięgiem nie tylko kręgi twórców i odbiorców sztuki, lecz także lokalną społeczność. Najchętniej zgłosiłbym do plebiscytu całą Pragę-Północ jako miejsce z duszą, wolne od wielkomiejskiego mainstreamu. Na mapie naszej dzielnicy są jednak punkty, w których skupia się ów artystyczno-społeczny potencjał Pragi. Spośród nich chciałbym wyróżnić cztery: podwórko klubowe przy ul. 11 Listopada 22, centrum artystyczne przy ul. Inżynierskiej 3, ulicę Ząbkowską i Centrum Sztuki Koneser.
„Zagłębie klubowe” i podwórko kulturalne, ul. 11 Listopada 22
Od kilku lat głośno jest w Warszawie o tym podwórku. Mieści się tam offowy teatr, cztery dobrze prosperujące kluby, hostel, a także pracownie znanych warszawskich artystów. Nie bez kozery miejsce to zwane jest "Małym Berlinem", gdzie klimat starych kamienic miesza się z wielką sztuką i nowoczesnością. Pionierem działań artystycznych na podwórku jest Teatr Academia, założony w 1992 roku przy Katedrze Scenografii Akademii Sztuk Pięknych przez Romana Woźniaka. Działalność teatru to unikatowy przykład połączenia aktywności ambitnej artystycznie, poszukującej, eksperymentującej z działalnością lokalną, prospołeczną w „trudnej”, zaniedbanej dzielnicy, czego dowodem choćby festyn artystyczny pt: "Sąsiedzi dla Sąsiadów". W 2005 roku na podwórku przy 11 Listopada 22 pojawił się pierwszy klub: Skład Butelek. Rok później dołączył do niego Saturator, a wkrótce dwa kolejne – Zwiąż Mnie i Hydrozagadka. Nowe kluby szybko zdobyły czołowe pozycje w rankingach najciekawszych lokali w mieście i okupują te miejsca do dziś. „Zagłębie klubowe” i podwórko kulturalne przy ul. 11 Listopada 22 to przestrzeń, w której są realizowane nie tylko typowe imprezy klubowe, ale też niekonwencjonalne spektakle, performance, wyprzedaże czy imprezy dla dzieci.
Centrum artystyczne, ul. Inżynierska 3
Okazały, ceglany gmach dziewiętnastowiecznego składu mebli Wróblewskiego na ul. Inżynierskiej 3, zajęty dziś od piwnic po dach przez pracownie niezależnych artystów (w tym m.in. wybitnego rzeźbiarza Pawła Althamera) to zwiastun niepowtarzalnego labiryntu podwórek zapraszających do artystycznej podróży. Już w bramie pierwszy przystanek: Galeria Nizio. Mirosław Nizio – jeden z najbardziej znanych polskich architektów wnętrz i rzeźbiarzy – promuje tam ciekawych młodych artystów z całego świata, a w ramach własnej Fundacji skupia się na programach i projektach skierowanych bezpośrednio do praskiej młodzieży. W podwórku w głębi – nowa przestrzeń klubowa – Sen Pszczoły. Nowa, ale już na topie. Teatr, kino, slam, dyskusje, warsztaty, wystawy, koncerty, imprezy, akcje (w tym giełdy antykwaryczne i wyprzedaże) i… surrealistyczny klimat. Bez wątpienia to jeden z najważniejszych punktów, w którym ogniskują się działania licznych środowisk twórczych Warszawy.
Ulica Ząbkowska
Spacer ulicą Ząbkowską przenosi nas w inną epokę. Zrewitalizowane kamienice z końca XIX i początku XX wieku, a nawet zachowany, historyczny bruk dają świadectwo urody i świetności tej części miasta. W ten pejzaż wpisują się jednak na wskroś współczesne atrakcje. Ciąg restauracji, galerii, klubów i kawiarni, w których oferuje się niebanalny program artystyczny, sprawia, że Ząbkowska jest jedną z najmodniejszych ulic stolicy. Lokale przy Ząbkowskiej (m.in. Czarny Motyl, Po drugiej Stronie Lustra, W Oparach Absurdu, Klitka, Łysy Pingwin, Decoteria, Caffee Galeria Sztuki Stara Praga) nie tylko aktywnie uczestniczą, lecz współtworzą akcje artystyczne, takie jak Noc Pragi czy Ząbkowska KULmixTURA. Obecna formuła tej ostatniej imprezy, podkreślająca walor wielokulturowości Pragi, ożywia tę zaniedbaną przez dziesięciolecia przestrzeń miasta i angażuje lokalną społeczność, dając jej możliwość kontaktu z rodzimym i światowym dorobkiem kulturalnym. W tym roku wrześniowej KULmixTURZE towarzyszyła megaimpreza dla młodzieży Hip Hop Fest – Kultura Podwóra, organizowana przez klub Łysy Pingwin oraz Fundacje: Zbyszka Cyganiewicza i Hey Przygodo.
Centrum Sztuki Koneser
W jednym z najstarszych postindustrialnych obiektów prawobrzeżnej Warszawy przy ul. Ząbkowskiej, w którym dawniej mieściła się Warszawska Wytwórnia Wódek, tętni życie kulturalne. Właściciele obiektu, spółki JUVENES PROJEKT i BBI DEVELOPMENT, mimo rozpoczęcia inwestycji budowlanej, udostępniają przestrzeń Konesera na cele ekspozycyjne Muzeum Warszawskiej Pragi oraz realizację niezliczonych projektów artystycznych (Noc Pragi, Noc Muzeów, Warszawska Jesień, Męskie Granie itp.). Zabytkowe hale kryją też galerie sztuki i klimatyczne lokale”.
Ludwik Rakowski, Burmistrz Dzielnicy Wilanów:
Od trzech lat informuje, radzi, aktywizuje warszawskich społeczników. W serwisie warszawa.ngo.pl, w jednym miejscu, znajdują się informacje o: ciekawych wydarzeniach, konkursach, dotacjach, akcjach społecznych i wiele innych. Serwis powstał dzięki wsparciu ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.
Źródło: informacja własna ngo.pl