Na jakim etapie są prace nad strategią rozwoju sektora obywatelskiego? Przedtawiamy informację na ten temat.
Na trzydniowym spotkaniu Krajowego Panelu Ekspertów (6/7/8 listopada 2014, Warszawa, Centrum Dialogu Społecznego) opracowane zostały kierunki rozwojowe strategii rozwoju sektora obywatelskiego.
Na początku Tomek Schimanek przedstawił „Wybrane potrzeby / wyzwania rozwojowe Polski w strategiach i programach przyjętych przez rząd”.
Dookreślono logikę strategii:
• jaka Polska? (jakie ma problemy/potrzeby/deficyty/szanse rozwojowe),
• co sektor pozarządowy może zrobić w sprawie tego problemu? (jaka jest, jaka może być rola III sektora w tym zakresie?),
• co sektor powinien konkretnie zrobić w tej sprawie?,
• jaki powinien być sektor, żeby mógł podjąć skuteczną interwencję? (jakie powinien mieć zasoby, jak powinien być zorganizowany, w jaki sposób powinien współpracować pracować z otoczeniem/partnerami?).
Zebrani w dyskusji określili obszary rozwojowe Polski, w których sektor pozarządowy pełni lub powinien pełnić swoją rolę. Padało przy tym weryfikujące pytanie czy ta działalność jest ważna z punktu widzenia rozwoju kraju? Pojawiła się m.in. edukacja obywatelska, spójność społeczna, partycypacja, kontrola społeczna, ale też np. kultura jako nośnik wartości itd. Pojawiło się kilka kierunków, co do których nie było zgodności.
Następnie w trzech grupach roboczych określone zostały wstępne cele i działania, jakie powinny być podejmowane przez organizacje. Pojawiło się pytanie gdzie ulokować sektor pozarządowy? Stwierdzono, że sektor jest realizatorem tych działań, pełni rolę służebną, jest swoistą „pomocą techniczną”, choć też niewątpliwie jest wartością samą w sobie. Temat samego sektora nie został opracowany.
Pojawiła się kwestia zasad horyzontalnych/wartości przenikających wszystkie kierunki rozwoju. Stwierdzono, że istotne są te zawarte w Ustawie o działalności pożytku publicznego (pomocniczość partnerstwo, efektywność itd.) oraz dodatkowe, m.in. wskazane w Modelu współpracy administracji publicznej z organizacjami. Temat nie został zamknięty.
Podczas spotkania rozpoczęto przekładanie celów i działań opracowanych przez Regionalne Panele Ekspertów zgodnie z podziałem na kierunki rozwojowe.
W spotkaniu wzięło udział niemal 30 osób, w tym Jakub Wygnański, większość z nich reprezentowała Regionalne Panele Ekspertów, a także członkowie Zespołu Redakcyjnego, wyłonieni przez KPE: Piotr Frączak, Magdalena Dudkiewicz, Zbigniew Wejcman, Tomasz Schimanek, Arkadiusz Jachimowicz. Co ostatni spotkali się, aby określić dalsze działania. Do czasu kolejnego posiedzenia Zespołu Redakcyjnego (26.11) opracowane zostaną „Kierunki rozwoju w oparciu o materiały z regionów”, same kierunki rozwoju zostaną opisane, a także powstanie synteza opracowań regionalnych – Rola sektora pozarządowego w rozwoju kraju. Materiały przekazane zostaną do RPE i KPE. Na tej podstawie Zespół Redakcyjny sporządzi założenia do strategii rozwoju sektora obywatelskiego. Założenia te następnie będą konsultowane głównie poprzez Regionalne Panele Ekspertów w całym kraju. Po konsultacjach powstanie projekt strategii, który ponownie zostanie poddany konsultacjom, aby ostatecznie zostać przyjęty we wrześniu 2015 roku podczas konferencji „rok po OFIP”.
Źródło: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT