Zadania publiczne finansowane z dotacji z Urzędu m.st. Warszawy są niekiedy realizowane przez pracowników etatowych organizacji, które otrzymały dofinansowanie. To, jakie koszty pracownika można rozliczyć w takim przypadku, wyjaśnia Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Należy uwzględniać wszystkie koszty, tj. rozliczać dotację w wysokości kosztów zatrudnienia.
Komentarz warszawa.ngo.pl:
Pracownicy etatowi, czyli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, w której zazwyczaj wskazana jest kwota brutto ich wynagrodzenia (niezależnie od wymiaru czasu pracy). Ta umowa jest podstawą do wyliczenia składników (kosztów) brutto wynagrodzenia. Są nimi:
- składki odprowadzane do ZUS na ubezpieczenia społeczne płacone ze środków pracownika (emerytalne, rentowe i chorobowe)
- wynagrodzenie zasadnicze
- koszty uzyskania przychodu
- dochód
- zaliczki na podatek dochodowy
- składki na ubezpieczenie zdrowotne
- wynagrodzenie netto, czyli kwota, którą „na rękę” otrzyma pracownik.
Wszystkie wyżej wymienione elementy składają się na koszt wynagrodzenia brutto. Oprócz tego pracodawca ( w tym wypadku organizacja zatrudniająca p[harcownika na umowę o pracę) ma obowiązek opłacić składki do ZUS. Należą do nich:
- składka na ubezpieczenia emerytalne
- składka na ubezpieczenia rentowe
- składka na ubezpieczenie wypadkowe
- składka na Fundusz Pracy.
Dopiero wszystkie te koszty: brutto oraz składki pracodawcy odprowadzane do ZUS stanowią całkowity koszt wypłaty związany z zatrudnieniem osoby na umowę o pracę. Wszystkie są one kosztem „kwalifikowalnym” czyli takim, który możemy rozliczyć w ramach dotacji o ile kwota ta mieści się w tym, co zaplanowaliśmy w kosztorysie zadania.
Źródło: CKS