"Na Warmii i Mazurach powstaną kolejne spółdzielnie socjalne, które mają pomóc 370 długotrwale bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia. Olsztyński MOPS wygrał konkurs i przez półtora roku będzie realizował za unijne pieniądze projekt Praca zamiast zasiłku" - możemy przeczytać w Gazecie Olsztyńskiej z 3 września br.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie otrzymał ponad 2 mln zł unijnej dotacji na realizację projektu "Praca zamiast zasiłku".
Celem projektu jest pomoc w znalezieniu pracy dla 370 osób bezrobotnych. Odbiorcami projektu są przede wszystkim osoby długotrwale bezrobotne, korzystające z pomocy społecznej, a także osoby zwalniane z zakładów karnych, niepełnosprawni, uzależnieni od używek.
"- Będziemy takie osoby kierować do centrów integracji społecznej, a następnie wspierać je w tworzeniu spółdzielni socjalnych - mówi Elżbieta Bronakowska, dyrektor olsztyńskiego MOPS. - Ta forma zatrudnienia u nas się sprawdza.Ludzie przy naszym wsparciu uczą się samodzielności i przedsiębiorczości. Dostają na rozruch siedem tysięcy złotych" - czytamy w Gazecie Olsztyńskiej.
"Tego, jak zakładać spółdzielnię socjalną, dowiedział się podczas szkoleń w olsztyńskim Centrum Integracji Społecznej m.in. 63-letni Ryszard z Olsztyna, z zawodu ślusarz-spawacz. Po zwolnieniu z pracy przez sześć lat szukał stałego zajęcia. - Do CIS chodziłem przez rok. Podbudowałem się psychicznie i znalazłem pracę - cieszy się Ryszard. Najbardziej przedsiębiorczy absolwenci centrów integracji decydują się na zakładanie spółdzielni socjalnych, w których zarabiają na życie. Na Warmii i Mazurach działa 17 takich spółdzielni, sześć z nich w Olsztynie. Świadczą m.in. usługi opiekuńcze, krawieckie, budowlane".
Źródło: Gazeta Olsztyńska