Osoby w kryzysie bezdomności, żyjące na ulicy, mają potrzeby - wydawało by się - prozaiczne: zjeść, umyć się, przebrać w czyste i suche ubrania. Fundacja Daj Herbatę dzięki współpracy z polskim oddziałem LG i z Klubokawiarnią Życie jest Fajne może zadbać nie tylko o ciepły posiłek, ale także o odzież dla swoich podopiecznych. W planach mają uruchomienie świetlicy integracyjnej.
Od 4 października 2019 r. w Klubokawiarni Życie jest Fajne stoi pralka i suszarka z najnowszej kolekcji Vivace LG. LG Polska podarowała ten sprzęt Fundacji Daj Herbatę w ramach akcji charytatywnej pod hasłem "Life’s Good when You share".
Sprzęt od LG nieprzypadkowo trafił do lokalu przy ul. Grójeckiej 68. Główną misją Klubokawiarni Życie jest Fajne jest bowiem aktywizacja osób z autyzmem, które mają nikłe szanse na znalezienie zatrudnienia na rynku pracy. Dzięki temu, że w kawiarni powstała strefa technologiczna LG, zatrudnione tam osoby ze spektrum autyzmu będą miały okazję nauczyć się obsługi tych nowoczesnych urządzeń i zrobić rok w stronę usamodzielnienia się w społeczeństwie.
#podzielsięubraniem
Klubokawiarnia jest także punktem, do którego można przynieść używane ubrania zimowe w ramach akcji #podzielsięubraniem, prowadzonej przez Fundację Daj Herbatę. Odzież można przynosić we wtorki i czwartki w godzinach 12:00-20:00. Ubrania najpierw zostaną wyprane, zdezynfekowane i wysuszone (w pralce i suszarce podarowanym przez LG), a potem przekazane podopiecznym Fundacji.
Pierwsze paczki z ubraniami trafiły do osób potrzebujących już dzień po uruchomieniu sprzętu od LG.
Aby powstała świetlica
To nie pierwszy raz, gdy Fundacja Daj Herbatę współpracuje z Klubokawiarnią Życie jest Fajne. Obie organizacje wspierają się nawzajem w pomaganiu ludziom potrzebującym, między innymi we wspólnym projekcie stworzenia świetlicy integracyjnej dla osób w kryzysie bezdomności.
Świetlica ma być pierwszą w Polsce placówką pobytu dziennego dla osób wykluczonych społecznie. Mają tam być prowadzone działania integrujące, kulturalne (np. wyjścia do kina, teatru, grupy wsparcia, kółka zainteresowań,), ale także interwencyjne: poradnictwo i pomoc specjalistyczna (np. osoby bezdomne będą mogły tam zrobić zdjęcie do dowodu, napisać CV z pomocą pracownika, napisać pismo do sądu, spotkać się z prawnikiem, radcą prawnym, psychologiem, ugotować ciepły posiłek, otrzymać czyste ubrania, skorzystać z prysznica, pralki, telefonu, zostać pokierowanym do noclegowni lub ośrodka).
Brakuje 1460 miejsc
Klubokawiarnia przy Grójeckiej już teraz stała się namiastką tej świetlicy – wydając posiłki dla osób w kryzysie bezdomności, prowadząc zbiórki odzieży dla nich, a teraz udostępniając także miejsce na sprzęt do prania i suszenia ubrań. Jednak jest to dalece niewystarczające na warszawskie warunki.
Na podstawie danych z Ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych (które odbyło się w lutym 2019 r.) można bowiem stwierdzić, że w Warszawie brakuje 1460 miejsc, aby w pełni zaspokoić potrzeby osób w kryzysie bezdomności. Osoby, które nie zostaną przyjęte do stołecznych schronisk (bo np. nadal są zameldowane w dawnym miejscu zamieszkania, które wiele lat temu opuściły i nie mają z nim żadnych związków, ani możliwości tam powrotu) nadal będą tułać się po stołecznych ulicach i nadal będą wymagać szczególnej opieki.
Więcej informacji o zbiórce na powstanie świetlicy integracyjnej dla osób w kryzysie bezdomności >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23