KOLANKIEWICZ: Nowelizacja ustawy o pożytku, podpisana właśnie przez Prezydenta, przyniosła wiele oczekiwanych zmian. Głośno było przede wszystkim o finansowaniu promocji 1%, jednak dla części organizacji, przede wszystkim warszawskich, najważniejsze może okazać się rozwiązanie problemu „art. 16.”. Dokładnie jego interpretacji, z których wynikało m.in., że organizacje pozarządowe nie mogą angażować osób samozatrudnionych do realizacji działań merytorycznych w projektach dofinansowanym przez samorząd.
Interpretacja prawna art. 16. ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zakładała, że organizacja, która realizuje projekt (zadanie publiczne) ze środków m.st. Warszawy nie można zlecić realizacji części tego zadania firmie lub osobie samozatrudnionej.
Taka interpretacja była zmorą wielu organizacji m.in. warszawskich. Choć stanowisko to jest kontrowersyjne, to w praktyce organizacje, jeśli chciały przeprowadzić projekt, musiały się dostosować i zrezygnować ze współpracy ze specjalistami, np. rehabilitantami czy prawnikami, którzy mieli własne firmy. Warto tu przypomnieć, że przepisy prawa zakładają, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą w danym zakresie nie może w tymże zakresie podpisać umowy o dzieło lub zlecenie.
Zarówno urzędnicy jak i organizacje usiłowały obejść niekorzystną interpretację, analizując każdorazowo, czy dana działalność ma charakter specjalistyczny i czy nie stanowi meritum projektu. Takie wyjście z sytuacji podpowiedział bowiem Departament Pożytku Publicznego MPiPS. Nie wszyscy jednak korzystali z tej możliwości i restrykcyjnie stosowali interpretację prawników m.st. Warszawy.
Teraz interpretacja prawna tego przepisu będzie musiała się zmienić, bo zmienił się sam przepis. Według znowelizowanej ustawy będzie można podzlecać część zadania, o ile taka możliwość będzie określona w umowie na realizację zadania publicznego.
Otwarte pozostaje pytania: co z projektami, które są w trakcie realizacji? Czy organizacje powinny udać się do urzędu i aneksować umowy o dotację, czy też podczas rozliczeń urząd zastosuje nowe przepisy.
Nowe brzmienie art. 16. ust. 4 ustawy o pożytku:
Zadanie publiczne nie może być realizowane przez podmiot niebędący stroną umowy, o której mowa w ust. 1, chyba że umowa ta zezwala na wykonanie określonej części zadania przez taki podmiot.
Stare brzmienie art. 16. ust. 4 ustawy o pożytku:
Zadanie publiczne nie może być realizowane przez podmiot niebędący stroną umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego lub o powierzenie realizacji zadania publicznego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl