"Pożyteczni.pl" w TVP2: przeszczepy, świetlice i przygoda z muzyką
Kolejny odcinek programu "Pożyteczni.pl" w TVP2 w czwartek 14 lutego o godz. 11.55.
Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych jest organizacją pożytku publicznego, która od 5 lat zajmuje się tworzeniem i realizacją programów zdrowotnych. Najbardziej znaną ich akcją jest „Dawca.pl” – zainicjowany przez lekarzy z Akademii Medycznej w Gdańsku program, polegający na zmianie naszego stosunku do przeszczepów i transplantologii w ogóle. Tą trudną misję lekarze powierzyli swoim studentom, których zadanie polega na wolontariackim tłumaczeniu, szczególnie młodym ludziom,znaczenia dawstwa komórek, tkanek i narządów. W Polsce dokonuje się relatywnie mało przeszczepów. Najwięcej przeszczepów robi się w Hiszpanii. Wolontariusze akcji „Dawca.pl” , czasem w niekonwencjonalny sposób, oswajają ludzi z myślą, że kiedy oni albo ich bliscy znajdą się w sytuacji ostatecznej – warto dać szansę innym na przeżycie. W reportażu spotkamy również osoby, które z tej szansy skorzystały.
Gościem Jolanty Fajkowskiej będzie doktor Mateusz Zatorski – psycholog kliniczny, współpracujący z transplantologicznymi zespołami medycznymi.
W listopadzie ubiegłego roku w „Pożytecznych.pl” mówiliśmy o świetlicach opiekuńczo-wychowawczych. O tym, ze wiele z nich może przestać istnieć, bo nie spełniają rygorystycznych wymagań lokalowych, nałożonych przez nowelizację „Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej” Interwencja Rzecznika Praw Dziecka i mediów (w tym również nasza) przyniosły skutek – odroczenie wprowadzenia ustawy na 2 lata. Czy to jest rozwiązanie sytuacji czy tylko „zawieszenie wyroku”? Jak na możliwość zamykania świetlic i klubów reagują ich wychowankowie? O tym właśnie w reportażu.
Męski Zespół Wokalny Kairos powstał w 1999 roku. Dla jego członków to prawdziwie niesamowita przygoda z muzyką. Zespół tworzą różni ludzie - w różnym wieku, zawodach czy poglądach politycznych.Szesnastu mężczyzn spotyka się w każdy piątek, by śpiewać dawne śpiewy liturgiczne i ludowe Armenii, Gruzji i Grecji. Czasem śpiewają pieśni polskie czy hebrajskie… Muzyka w ich wykonaniu rzeczywiście łagodzi obyczaje.
Męski Zespół Wokalny Kairos jest wspierany przez Stowarzyszenie Wokalne IN CORPORE.
Źródło: TVP2