Dokładnie 4 czerwca minie ćwierć wieku od niezwykłego dnia, w którym Polska uwolniła się spod komunistycznej represji. 25 lat temu spełniło się pragnienie o suwerenności, a obywatelska, patriotyczna postawa naszego narodu nagrodzona została prawdziwie wolnymi wyborami. Z tej okazji organizatorzy zapraszają na konferencję, która odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Poznaniu. Organizatorami wydarzenia są Miasto Poznań, Centrum PISOP oraz Sieć SPLOT.
Wolne wybory zapoczątkowały dynamiczne zmiany ustrojowe, stworzyły możliwości o jakich nawet nie marzyliśmy. Polakom przywrócono swobodę zrzeszania się, wreszcie nastał dobry czas dla kreatorów życia społecznego, ludzi z pasją i z pomysłami na rozwój naszego kraju. Nic więc dziwnego, że po 1989 roku nastąpił gwałtowny rozwój sektora pozarządowego. Bardzo szybko okazało się jednak, że pomimo chęci, zaangażowania, często szczytnych idei i pięknych misji, organizacje pozarządowe nie radziły sobie na wolnym rynku. Brakowało im jednej, zasadniczej umiejętności – dobrego zarządzania.
Dynamika zmian rynkowych wymaga długofalowej i skoordynowanej działalności w przedsiębiorstwie, co musi pójść w parze z profesjonalnym zarządzaniem, spójną komunikacją i zdolnością do utrzymania płynności finansowej. Prywatny przedsiębiorca nie ma szans przetrwania bez spełnienia tych warunków, organizacje pozarządowe – dopóki nie mają większych aspiracji – potrafią jakoś przetrwać, lecz nie mają przed sobą perspektyw na przyszłość. Takich podmiotów w Polsce nadal jest bardzo dużo. Kondycja III sektora w dużej mierze zależy od samych jego działaczy. Badania Klon/Jawor (2010) wskazują na to, iż ponad połowa organizacji pozarządowych w Polsce nie widzi szans na rozwój w obecnej sytuacji rynkowej. Od 2008 r. dochody z prowadzonej działalności gospodarczej zmniejszają się systematycznie. Dodatkowo organizacje generują coraz mniej miejsc pracy, posiadają niedostosowane kwalifikacje do aktualnych wyzwań rynkowych, nie potrafią szacować kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą a ceny proponowanych usług/produktów ustalane są ad hoc, bez odwoływania się do racjonalnej metodologii. O problemach można mówić wiele, ale nie prowadzi to do konstruktywnego ich rozwiązania. Warto więc zrobić krok dalej i wskazać sposób, w jaki można zacząć sobie z nimi radzić.
Należy wrócić do punktu wyjścia, głównego trzonu organizacji, jej siły napędowej i najważniejszego organu decyzyjnego – zarządu. To w dużej mierze od niego zależy powodzenie organizacji. Usprawnienie procesu zarządzania jawi się jako podstawowe i konieczne działanie, które należy wdrożyć w struktury III sektora. Na rynku dostępne jest obecnie jedyne narzędzie służące temu celowi, tzw. Model Zarządzania Przedsiębiorstwem Społecznym „BINGO”. To innowacyjny produkt, który stosować mogą wszystkie podmioty pozarządowe w Polsce. Skupia się on na czterech obszarach, które składają się na efektywne i stabilne funkcjonowanie organizacji: rozwoju i doskonaleniu organizacji, rozwoju kompetencji zespołu zarządzającego, zarządzaniu finansami oraz komunikowaniu i kształtowaniu relacji. Model prezentuje gotowe rozwiązania, wskazówki i instrumenty, których zastosowanie gwarantuje optymalizację i rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, zwiększa szanse na utrzymanie się podmiotu na rynku a dodatkowo pozwala zmniejszyć czas na zarządzanie przy osiągnięciu większych efektów i skuteczniejszych działań. Model uzupełnia innowacyjne narzędzie online, które przekłada teorię na praktykę i daje możliwość zarządzania przedsiębiorstwem z poziomu komputera. Publikacja i narzędzie dostępne są na stronie bingo.pisop.org.pl.
Pomimo powyższych problemów nie można odebrać sektorowi pozarządowemu jego istotnej roli w rozwoju Polski, zwłaszcza tej obywatelskiej i demokratycznej. O tym przypomina nam właśnie zbliżająca się rocznica 25-lecia wolnych wyborów. Gdyby nie zaangażowanie i praca wielu organizacji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, nie można by dzisiaj mówić o tak bardzo rozwiniętej w Polsce partycypacji społecznej. Niewątpliwie jednak jest jeszcze wiele do zrobienia i po 25 latach od uzyskania suwerenności warto podsumować dotychczasowe osiągnięcia oraz spróbować wyznaczyć nowy kierunek rozwoju III sektora. Spróbujemy podjąć się tego wyzwania podczas konferencji pn. „Aktywność obywatelska w Polsce: różne działania, wspólne cele”, na którą już dziś zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, radnych miast i osiedli oraz innych działaczy społecznych. Konferencja odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Poznaniu.
Patronat nad konferencją objęli: Prezydent RP Bronisław Komorowski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski.