Poznań. KARnet 15+ − konferencja wprowadzająca w funkcjonowanie modelu [RELACJA]
27 lutego 2014 r. w Poznaniu, w Centrum Konferencyjnym POLSKA 13, odbyła się konferencja wprowadzająca w założenia i funkcjonowanie modelu „KARnet 15+ − model współpracy trójsektorowej”. Partnerzy projektu innowacyjnego, w ramach którego opracowano model zaprezentowali, w jaki sposób i za pomocą, jakich narzędzi pomaga on młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym odnaleźć się na rynku pracy.
W konferencji udział wzięli pracownicy poznańskich Instytucji Pomocy Społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką wykluczenia społecznego, dyrektorzy i pracownicy domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, kuratorzy sądowi ds. rodzinnych i nieletnich oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Poznania.
Ważną rolę w rozwoju kompetencji młodzieży odgrywają doświadczenia, które młodzi mogą zdobyć udzielając się oraz pracując w organizacjach pozarządowych. Podkreśliła to w swojej prezentacji pani Iwona Janicka – Dyrektor Generalny Fundacji Aktywności Lokalnej, podając przykłady organizacji takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, które realizują swoje działania zarówno dzięki wolontariuszom jak i osobom zatrudnionym w ramach umowy o pracę.
W drugiej części spotkania przedstawione zostały narzędzia wykorzystywane do informowania młodzieży o KARnetach. Skupiono się także na opisaniu doświadczeń związanych z uruchamianiem Klubów we Wrocławiu oraz z codzienną pracą w KARnetach.
Głos zabrała również pani Aleksandra Kochaniecka, Liderka Procesów Grupowych w KARnecie przy ul. Grottgera w Poznaniu, która zaprezentowała kadrę poznańskich Klubów.
Na zakończenie konferencji prelegenci udzielali odpowiedzi na pytania uczestników, które dotyczyły przede wszystkim praktycznych aspektów związanych z funkcjonowaniem Klubów, takich jak godziny otwarcia, czy liczby młodzieży, która może wziąć udział w działaniach Klubów Aktywności Rozmaitych KARnet.
Inicjatorem i Liderem Partnerstwa realizującego projekt KARnet 15+ − model współpracy trójsektorowej” jest Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Partnerami projektu na terenie Poznania są instytucje sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego: Gmina Poznań (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie), Fundacja Aktywności Lokalnej oraz Centrum4S.pl Coaching Mentoring Doradztwo Monika Łagodzińska. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Autorami testowanego modelu KARnet 15+ – model współpracy trójsektorowej są 4 wrocławskie organizacje: Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Gmina Wrocław – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” PTP oraz ATTESTOR s.c. Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska.