5 grudnia w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się 21. gala Konkursu „Człowiek bez barier”. To jeden z elementów uroczystości towarzyszących Światowemu Dniowi Osób z Niepełnosprawnością (obchodzonemu 3 grudnia).
„Laureaci to osoby wyjątkowe, dla których nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania” – podkreśliła w nagranym wystąpieniu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która wzorem swoich poprzedniczek od lat sprawuje patronat honorowy nad Konkursem. – „Państwa przykład może być inspiracją dla innych i dowodem na to, że realizowanie marzeń i ambicji prowadzi prostą drogą do rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego i społecznego”.
Plebiscyty internetowe
Pierwszą wręczoną podczas tegorocznej Gali nagrodą była ta, o której decydują czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja” – to oni bowiem od kilku lat przyznają tytuł Osobowości Internetowej. W tym roku to zaszczytne miano otrzymał Przemysław Świercz – długoletni kapitanowi polskiej reprezentacji amp futbolu, a obecnie m.in. trener mentalny i sportowy juniorów, a także biznesowy mówca motywacyjny.
Drugą nagrodą przyznaną przez internautów była Nagroda Publiczności. Rywalizacja o nią była niezwykle emocjonująca i rozstrzygała się do ostatnich chwil. Ostatecznie między zwyciężczynią a jej najpoważniejszą konkurentką różnica głosów wynosiła 50. Zwyciężczynią została działaczka społeczna i pisarka Maja Kopeć.
Zapowiedź przyszłych zmian
Konkurs „Człowiek bez barier” w swojej historii ewoluuje, gdyż organizatorzy rozszerzają jego formułę.
„Planujemy od przyszłego roku wprowadzić nową kategorię: Senior bez barier” – zapowiedziała, przewodnicząca Kapituły prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. „Idąc w tym kierunku, Kapituła podjęła decyzję inaugurującą tę kategorię i przyznała specjalne wyróżnienie pani Krystynie Krążek, emerytowanej pracowniczce huty, współzałożycielce parafialnego koła Caritas”.
Wyróżnienia
Pierwszą osobą spośród wyróżnionych w Konkursie była niesłysząca aktorka Dominika Kozłowska, która ma na koncie role teatralne i filmowe, główne i drugoplanowe. Gra w spektaklach dwujęzycznych i w języku migowym.
Kolejny wyróżniony to Krystian Nowak, współpracownik portalu Rampa.pl i działacz społeczny, dzięki którego staraniom m.in. dostępny stał się Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Rzeszowie.
Trzecim wyróżnionym został głuchoniewidomy artysta, grafik Karol Pabich, który żyje według życiowego motta: „porażki są siniakami, nie tatuażami”.
Dziewczyna pełna niespodzianek
Po raz drugi Kapituła Konkursu przyznała nagrodę „Młodemu człowiekowi bez barier”, czyli osobie z niepełnosprawnością, w wieku 14-20 lat, za wyjątkowe osiągnięcia, aktywną postawę i bezinteresowne działanie na rzecz innych. W tym roku tego zaszczytu dostąpiła nastoletnia artystka z zespołem Downa, Wanessa Bąkowska, o której najbliżsi mówią, że jest pełna niespodzianek. Wanessa maluje, pisze i projektuje stroje, m.in. suknię, w której odbierała nagrodę.
Człowiek bez barier 2023
Życiorys Przemysława Wieczorka mógłby być kanwą pełnego zwrotów akcji filmu. W scenariuszu byłyby i samotność dziecka, i problemy z narkotykami, depresja, próba samobójcza, ale też szereg medali zdobytych na zawodach w parataekwondo, praca z młodzieżą i przede wszystkim miłość do Boga, którą wyraża m.in. rapując.
„To Bóg pomógł mi po wypadku. Moje życie było bardzo złe, po wypadku się załamałem, ale gdy zawołałem do Niego szczerze, to On mnie podniósł” – powiedział zwycięzca, odbierając nagrodę.
Tegoroczną galę prowadziła dziennikarka Monika Kapinos, a o oprawę muzyczną zadbał Artur Rożek, niewidomy tenor, któremu akompaniowała na fortepianie Anna Hajduk-Rynkowicz.
Źródło: Fundacja Integracja