Miejsca Aktywności Lokalnej pozwalają nie tylko zrealizować swój pomysł na działanie, ale też poznać ludzi mieszkających w pobliżu.
Warszawa jest dużym miastem, w którym życie toczy się w szybkim tempie. Nie zawsze jest więc czas i okazja, by poznać nowych ludzi. Szanse na to dają jednak Miejsca Aktywności Lokalnej, czyli twz. MAL-e.
Jednym z nich są działające od ośmiu lat, w ramach Białołęckiego Ośrodka Kultury, 3 pokoje z kuchnią. To, co się tu dzieje, jest głównie efektem propozycji zgłaszanych przez sąsiadki i sąsiadów, w programie można więc znaleźć jogę, zumbę, zajęcia sportowe, wspólne gotowanie, naukę języków, puzzle, decoupage. Można też po prostu przyjść, odpocząć, napić się kawy i niezobowiązująco porozmawiać. Jak przyznaje animatorka miejsca Edyta Januszewska, jest całkiem spore grono osób, które przychodzą do MAL od samego początku i dobrze czują się w swoim towarzystwie. To z kolei buduje zaufanie, które sprawia, że łatwiej się otworzyć. Jest na przykład nieoficjalny krąg kobiet, które w trakcie spotkań dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie wspierają.
– Ludzie się tu poznają, są zintegrowani, wiedzą, że mogą na siebie liczyć – mówi Edyta Januszewska. – Wiele osób jest dla siebie wręcz jak rodzina. Kiedy 3 pokoje z kuchnią były zamknięte w czasie mojego urlopu, sąsiadki i sąsiedzi odwiedzali się nawzajem w swoich mieszkaniach, bo chcieli ze sobą spędzać czas – dodaje.
Nieustannie pojawiają się też nowe osoby, na przykład na comiesięcznych grillach lub przy okazji korzystania z punktu wymiany roślin, który tu funkcjonuje. Społeczność skupiona wokół 3 pokoi z kuchnią jest zatem otwarta i śmiało można do niej dołączyć.
Nie inaczej jest w przypadku Międzypokoleniowej Klubokawiarni, która powstała w 2015 roku z projektu do budżetu obywatelskiego, a teraz jest i jedną z filii Domu Kultury Śródmieście. Od samego początku nastawiona jest na współpracę z sąsiadkami i sąsiadami oraz organizacjami pozarządowymi i instytucjami. Jak mówi jej koordynatorka, Ewa Jagiełło, na Muranowie czasem trudno dotrzeć do niektórych lokalnych grup, ale pojawiają się tu także osoby z innych dzielnic, a nawet spoza Warszawy.
Nie znaczy to jednak, że nie ma tu nikogo, kto mieszka w okolicy. Inaczej nie dałoby się pewnie wspólnie zorganizować dnia sąsiada, pikników i wielu innych wydarzeń. Są osoby, które od dawna grają w brydża, z inicjatywy sąsiadek i sąsiadów odbywają się też wieczory karaoke. Można tu bez przeszkód przygotować wystawę, warsztaty rękodzielnicze, czytanie bajek dla dzieci.
– Ludzie nie tylko realizują swoje pomysły, ale przede wszystkim się tu poznają. Jest wiele osób, które poznały kogoś w Międzypokoleniowej Klubokawiarni, dzięki czemu łatwiej im radzić sobie z samotnością. Mamy chociażby grono pań, które lubią tu spędzać czas, wspólnie pić kawę, czytać gazety i rozmawiać. Na Muranowie jest sporo seniorek i seniorów, którzy szukają przytulnego miejsca, gdzie będą czuć się dobrze i komfortowo, do tego w towarzystwie innych – tłumaczy Ewa Jagiełło.
Zgadza się z tym pani Iza Kuś, która korzysta z oferty Międzypokoleniowej Klubokawiarni od samego początku jej istnienia. A że, jak mówi, jest wybredna, stanowi to duży komplement. Pani Iza wydaje tomiki swoich wierszy. Publikacja drugiego była możliwa, bo sąsiadki i sąsiedzi, mimo pandemii, wsparli ją finansowo. Prowadziła też spotkania, w trakcie których można było podyskutować o sprawach ważnych dla sąsiadów.
– Widzę bardzo dużą potrzebę integracji starszego pokolenia. Sama mam 85 lat, ale wciąż jestem aktywna. I nie ja jedna. W Międzypokoleniowej Klubokawiarni udało mi się nawiązać kilka bardzo miłych przyjaźni. Uważam więc, że takie miejsca są bardzo potrzebne, dzięki temu zamiast siedzieć na ławkach, jest gdzie się spotkać i po prostu ze sobą pobyć – cieszy się pani Iza Kuś.
Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL-e) to miejsca, w których można realizować swoje lokalne pomysły, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach lub po prostu posiedzieć, poznać sąsiadów, miło spędzić czas. Blisko domu i bezpłatnie. Lista MAL-i w Warszawie: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/lista-mal
W dniach 15-23 października odbywać się będą Dni Otwarte MAL, w ramach których na mieszkanki i mieszkańców czekają różne sąsiedzkie wydarzenia. Program Dni Otwartych MAL na stronie: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/mal
Dla Warszawa Sąsiedzka tekst napisał Jędrzej Dudkiewicz.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy