W ramach projektu "„Poznaj sąsiadów. Polsko-czeskie doświadczenie w pracy dziennikarskiej” młodzi Polacy i Czesi rozmawiają od kilku dni o miejscu Romów we Wrocławiu i ich kulturze. Międzynarodowa wymiana trwa do niedzieli w Domu Spotkań Angelusa Silesiusa i obejmuje studentów dziennikarstwa z Wrocławia, Ołomuńca, Pragi i Ostrawy.
Do tej pory uczestnicy projektu „Poznaj sąsiadów” przeszli trening antydyskryminacyjny, a także wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji pozarządowych, telewizji lokalnej i administracji publicznej.
– Bardzo ważne jest dla nas, żeby młodzi dziennikarze czuli się przygotowani do kontaktu z kulturą romską. Mają o niej dużo wyobrażeń na postawie krążących w naszych społeczeństwach stereotypów. Staramy się im pokazać ją od innej strony, np. poprzez spotkania z przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Asystentów Romskich –mówi Ania Kudarewska, trenerka z Domu Spotkań.
Uczestnicy przez najbliższe dni będą pracować nad własnymi reportażami. By odpowiedzieć na nurtujące ich pytania, odwiedzą Romów.
Michał Kuranda zastanawia się „jak wyglądają zwykli Romowie - nie członkowie zespołów muzycznych, ale ludzie, obok których żyjemy”.
Dla Lucie Ruzickovej, studentki z Ołomuńca, ważne jest, by dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje na Brochowie Centrum Kultury Romskiej i jak jest ono w stanie zmienić sytuację tej mniejszości we Wrocławiu. W najbliższych dniach wspólnie z zespołem radiowym odwiedzi grupę Romani Bacht.
Studenci pracują pod opieką doświadczonych dziennikarzy. „Prowadzę warsztaty z internetu i staram się pokazać mojej grupie nowe formy prezentacji informacji z użyciem flashu. Opowiadam również o tym, jak Romowie są prezentowani w czeskich mediach” - mówi Roman Stanek, dziennikarz.
Uczestnicy podzieleni są na cztery grupy – radio, wideo, prasa, internet. Ich reportaże publikowane będą w lokalnych i studenckich mediach.
Projekt finansowany jest z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu wspierającego partnerstwo polsko-czeskie.
– Ta wymiana łączy wszystkie moje zainteresowania i jest bardzo ważnym doświadczeniem dla mnie na rozwój zawodowy i kontakt międzykulturowy – mówi Katarzyna Wiekiera, studentka ostatniego roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, która pisze pracę magisterską na temat wizerunku Romów w mediach.
Źródło: inf. własna wroclaw.ngo.pl