Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020 jest wieloletnim programem operacyjnym wyznaczającym, na najbliższych kilka lat, kierunki współpracy pomiędzy Miastem a III sektorem. Program wpisuje się w realizację Strategii Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy do roku 2020 oraz w Społeczną Strategię Warszawy.
Program opiera się na założeniu, że stowarzyszenia i fundacje oraz inne inicjatywy obywatelskie są ważnym i niezbędnym partnerem dla samorządu w zakresie:
- realizowania zadań publicznych,
- współtworzenia polityk publicznych, także poprzez monitoring działań władz samorządowych,
- proponowania i testowania nowych, innowacyjnych rozwiązań,
- budowania wizerunku i marki Warszawy.
Program reguluje m.in. takie obszary, jak:
- współpraca finansowa organizacji z miastem np.: otwarte konkursy ofert, małe granty, zakup usług,
- udział organizacji w tworzeniu dokumentów o charakterze strategicznym dla miasta i realizacja wspólnych projektów,
- systemy wsparcia dla organizacji oraz rozwój kompetencji urzędników w zakresie współpracy z organizacjami,
- najem na preferencyjnych warunkach lokali użytkowych,
- kierunki rozwoju struktury dialogu społecznego (Komisje Dialogu Społecznego. Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego, Forum Dialogu Społecznego, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego).
Prace nad Programem zostały zainicjowane w lutym 2014 roku przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Powołany został międzysektorowy Zespół, który rozpoczął prace od analizy raportów i sprawozdań dotyczących współpracy, a następnie przygotował ostateczny kształt dokumentu. Wypracowane w Zespole propozycje zostały poddane szerokim konsultacjom, dzięki temu w prace nad nim zostało zaangażowanych wiele podmiotów i środowisk.
Niniejszy program nie rodzi bezpośrednich skutków finansowych. Same zobowiązania finansowe będą powstawały na etapie realizacji poszczególnych zadań. Założenia finansowe wskazują szacunkowe koszty potrzebne do realizacji zadań i projektów, obejmują różne źródła finansowania, w tym obecnie już przeznaczane na ten cel środki, jak i pochodzące z innych, pozaurzędowych źródeł.