Rada m.st. Warszawy uhonorowała 11 osób wywodzących się z sektora pozarządowego z okazji 10-lecia ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Sprawdź listę "Zasłużonych dla Warszawy".
Uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 24 kwietnia 2003 roku ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie było znaczącym krokiem w budowaniu fundamentów współpracy administracji publicznej z sektorem pozarządowym. W przededniu dziesiątej rocznicy tego wydarzenia Rada Warszawy pragnie upamiętnić współpracę samorządu warszawskiego z organizacjami pozarządowymi.
W związku z tym Rada m.st. Warszawy postanowiła uhonorować tytułem "Zasłużony dla Warszawy" 11 osób związanych ze stołecznym sektorem pozarządowym: Marka Chodaczyńskiego, Alinę Gałązkę, Annę Gierałtowską, Tomasza Harasimowicza, Pawła Jordana, Witolda Klausa, Joannę Krasnodębską, Andrzeja Mrowca, Annę Szwapczyńską, Zbigniewa Wejcmana, Jana Jakuba Wygnańskiego.
Historia współpracy NGO-sów z miastem
Organizacje pozarządowe tworzą jeden z podstawowych filarów w nowoczesnym państwie. Realizują swoje zadania działając na rzecz dobra zbiorowego. Skupiają wokół siebie ludzi, którzy na zasadzie dobrowolności i często pracy społecznej, przyczyniają się do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego – aktywnego i świadomego swojej roli.
Dziesięć lat temu, 24 kwietnia 2003 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która była znaczącym krokiem w budowaniu fundamentów współpracy administracji publicznej z sektorem pozarządowym. Jedną z zasad współpracy wymienionych w ustawie, a realizowanych przez Warszawę, jest konstytucyjna zasada pomocniczości. Subsydiarność została wyrażona w możliwości zlecania realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym, które będą bliżej mieszkańców, rozpoznają ich potrzeby i posiadają wiedzę, jak je skutecznie zaspokoić. Liczba zadań, w tym wieloletnich, które samorząd warszawski zleca organizacjom pozarządowym, wykorzystując wachlarz różnych trybów – od otwartych konkursów ofert i małych grantów po zakup usług od organizacji pozarządowych, jest coraz większa, podobnie jak wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację tych zadań.
Samorząd warszawski współpracował z organizacjami na długo przed wejściem w życie ustawy. Niektóre z jej rozwiązań tworzone były w Warszawie znacznie wcześniej i wciąż są ulepszane, a nie niejednokrotnie przenoszone na grunt innych miast. Przykładem może być system komisji dialogu społecznego, zapoczątkowany w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku przez Radę Opiekuńczą dla Bezdomnych przy Prezydencie m.st. Warszawy – grupę organizacji pozarządowych i urzędników zajmujących się pomocą osobom bezdomnym. Dzisiaj funkcjonuje 28 branżowych komisji dialogu społecznego i 15 na poziomie dzielnicowym. Już w 1995 roku został wprowadzony tryb i zasady przyznawanie dotacji celowych z budżetu Gminy Warszawa – Centrum dla organizacji pozarządowych, realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej, ochrony zdrowia i przeciwdziałania patologiom społecznym, na podstawie którego organizacje, jeszcze w tym samym roku, otrzymały dotacje na realizację zadań publicznych. Obecnie w naszym mieście obowiązują ujednolicone procedury dotyczące przyznawania dotacji dla organizacji pozarządowych w ramach otwartych konkursów ofert i małych grantów.
Już pierwszy program współpracy, uchwalony przez Radę m.st. Warszawy 31 sierpnia 2004 roku, przygotowany był wspólnie przez przedstawicieli Urzędu, radnych Warszawy oraz stołecznego sektora pozarządowego. Ta dobra praktyka jest kontynuowana i ulepszana. Służyło temu m.in. powołanie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. To gremium, skupiające przedstawicieli stołecznego trzeciego sektora, Prezydenta Warszawy oraz radnych Warszawy, które przez dwa lata, czyli pierwszą swoją kadencję, przyczyniło się do wypracowania nowych systemowych rozwiązań dotyczących współpracy samorządu z organizacjami samorządowymi.
Rada m.st. Warszawy dziękuje tym wszystkim, którzy działając w organizacjach pozarządowych zmieniali i zmieniają nasze Miasto. Apelujemy do Pani Prezydent, burmistrzów dzielnic oraz pracowników Urzędu m.st. Warszawy o dalsze wspieranie aktywności obywatelskiej w dialogu z mieszkańcami stolicy, a wszystkich Warszawiaków prosimy o pomoc dla organizacji pozarządowych i realizowanych przez nie inicjatyw.
Źródło: Rada m.st. Warszawy