Pozarządowe mity i fakty: Czy wszystkie organizacje to fundacje?
Stowarzyszeń jest niemal sześciokrotnie więcej niż fundacji. Mimo to obiegowo – i na ulicy, i w mediach, często można usłyszeć, że jest inaczej. Wiele Polek i Polaków myśli, że wszystkie organizacje pozarządowe to fundacje. A tak nie jest! W cyklu "Pozarządowe mity i fakty" portal ngo.pl rozprawia się z obiegowymi opiniami na temat III sektora.
Fundacje i stowarzyszenia to dwie najpopularniejsze formy organizacji pozarządowych. Różnią się między sobą prawnie m.in. tym, że do założenia fundacji wystarczy nawet jedna osoba (fundator), w przypadku stowarzyszenia potrzebna jest grupa – od 20 maja 2016 minimum 7 osób. Najważniejszą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków, w fundacji – zarząd.
Różnie także w regionach
Liczba zarejestrowanych stowarzyszeń i fundacji różni się w zależności od regionu Polski – najwięcej jest ich na Mazowszu, niemal 20 tysięcy, w tym połowa w samej Warszawie. Po około 10 tysięcy organizacji jest zarejestrowanych w Wielkopolsce, Małopolsce, na Śląsku oraz na Dolnym Śląsku. Zdecydowanie najmniej organizacji jest w województwie opolskim i podlaskim – po około 3 tysiące.
Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015
Polskie organizacje pozarządowe 2015
Zaangażowanie społeczne Polek i Polaków
Zobacz także:
W cyklu "Pozarządowe mity i fakty":
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)