W Warszawie jest dużo miejsc, w których działają organizacje pozarządowe, przygotowując atrakcje i wydarzenia dla mieszkańców stolicy – czy to na skalę miasta, czy lokalną. Pozarządowe Lokale Warszawy to cykl serwisu warszawa.ngo.pl, w którym przybliżamy działalność warszawskich NGO. „Bohaterem” czwartego odcinka jest Pracownia Duży Pokój.
Czynsz nie zawsze po równo
– Na czynsz nie zawsze składamy się po równo. Płaci ten, kto ma pieniądze, bo wiadomo, że w pozarządowych realiach bywają miesiące kiedy pieniędzy nie ma – opowiada Ania Czyżewska z Pracowni Etnograficznej.
Zrzutka na podłogę
Pierwszy Duży Pokój założyli wiosną 2010 r. w 120-metrowym mieszkaniu przy ul. Koszykowej 11. W marcu ruszył program „Sala na Próbę”. Szybko okazało się, że mieszkanie jest dla nich za małe, a „Sala na Próbę” potrzebuje przestrzeni, w której nie będzie dokuczać sąsiadom. Jesienią 2014 r., po negocjacjach z Burmistrzem Dzielnicy Śródmieście, wprowadzili się na ul. Warecką 4/6. Razem wyremontowali podłogę. Potrzebne 13 tys. zł zebrali crowdfundingowo: swój grosz na ten cel wpłaciło ponad 300 osób.
Drugi Duży Pokój ma powierzchnię ponad 200 metrów kwadratowych, a udostępniana gościom sala około 70 metrów kwadratowych. I cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Nie dzwoń, zarezerwuj
Trudno nas zadziwić
We wrześniu i październiku 2017 r. w Dużym Pokoju odbędą się między innymi warsztaty dla Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat”, spotkanie z okazji Warszawskich Dni Seniora, wystawa Ewy Sułek, debata Fundacji Global.Lab oraz warsztaty „Zawód: Artystka” oraz warsztaty „Artysta w kryzysie”. Te ostatnie organizowane są przez Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień dla wszystkich „artystów, animatorów, aktywistów, liderów projektów i liderów organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury w każdym wieku, niezależnie od doświadczeń”. Celem warsztatów jest tzw. coaching artystyczny czyli wspieranie ludzi kultury w rozwoju osobistym i zawodowym. To już druga edycja tego projektu.
Najbardziej zaskakujące wydarzenia w „Sali na Próbę”?
– Ludzie ciągle przychodzą do nas z szalonymi pomysłami, więc nasz próg „zdziwienia” jest bardzo obniżony. Kiedyś spontanicznie, we współpracy z Anią Kosarewską, artystką performerką, zorganizowaliśmy kilkudniowy festiwal performancu. Przyjechało ponad 20 artystów, którzy akurat byli w tej części świata. Niektórzy naprawdę znani. To wydarzenie bardzo podobało się i nam i innym osobom, więc zamierzamy zorganizować je jeszcze raz. Zaskakujące są jednodniowe lub weekendowe wystawy, które zaczyna i kończy wernisaż. Bardzo lubimy „działania” organizowane w nocy, kiedy np. oglądamy filmy w śpiworach obok papierowego namiotu, a przechodnie z zaciekawieniem zaglądają przez nasze wielkie witryny – mówi Joanna Kozera, prezeska Stowarzyszenia Rozwój w Biały Dzień.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23