Powstała świętokrzyska grupa monitorująca wdrażanie funduszy w regionie
Jednym z rezultatów II spotkania regionalnego pt.: „Monitoring funduszy europejskich”, które odbyło się 13 października br. w Kielcach jest powstanie kilkunastoosobowej grupy monitorującej wdrażanie funduszy europejskich w regionie świętokrzyskim.
W spotkaniu wzięło udział kilkanaście osób reprezentujących organizacje pozarządowe z województwa, w tym członkowie, zastępcy i obserwatorzy Komitetu Monitorującego RPO woj. świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Uczestnicy spotkania postanowili aktywnie włączyć się w proces budowania regionalnej grupy ds. monitorowania funduszy europejskich w woj. świętokrzyskim.
Moderatorkami spotkania były: Agata Wiśniewska-Górczewska (OFOP Warszawa) i Anna Mikołajczyk (Fundacja PEStka Kielce).
Agata Wiśniewska-Górczewska wprowadziła organizacje w temat monitoringu referując zasady i sposób funkcjonowania panelu ekspertów monitorujących wdrażanie funduszy na poziomie regionalnym w każdym z 16 województw ramach projektu „Monitoring funduszy europejskich”, realizowanego od września 2014 roku przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych we współpracy z Kujawsko-Pomorską Federacją Organizacji Pozarządowych. Prowadząca wskazała również różnice pomiędzy monitoringiem a konsultacjami w kontekście zadań, funkcji, celów i uczestników.
Anna Mikołajczyk przedstawiła wyniki swoich działań monitoringowych w województwie dotyczące powołania i funkcjonowania Komitetu Monitorującego RPO woj. świętokrzyskiego oraz funkcjonowania Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Większą część spotkania zajęła praca warsztatowa.
Uczestnicy określili role, jakie powinny pełnić w procesie monitoringu takie ciała dialogu społecznego jak: sieci i federacje organizacji pozarządowych, Komitet Monitorujący RPO oraz Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego. Wskazano na problemy komunikacyjne, jakie występują nie tylko pomiędzy członkami poszczególnych ciał, ale również określono problemy związane z brakiem narzędzi, metod i standardów w komunikowaniu się ze środowiskiem pozarządowym w regionie. Zaproponowano konkretne rozwiązania w tym temacie.
Osoby uczestniczące w pracach KM RPO podzieliły się swoimi obserwacjami, spostrzeżeniami i problemami w dotychczasowej pracy przy wdrażaniu funduszy.
Grupowa praca warsztatowa pozwoliła na wypracowanie również obszarów problemowych, które zdaniem uczestników spotkania hamują poprawne i efektywne wdrażanie funduszy w regionie. Każdy dysponując 3 punktami miał wskazać spośród 11 obszarów problemowych te, które są wg niego najpilniejsze do rozwiązania.
Powstała lista 3 najważniejszych i najpilniejszych do rozwiązania obszarów problemowych:
- Regionalny Program Operacyjny woj. świętokrzyskiego na lata 2014-2020 wraz ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych w zakresie spójności pomiędzy zapisami tych dokumentów oraz z dokumentami opracowywanymi na poziomie krajowym i dokumentacją konkursową.
- Generator Wniosków LPI- jego funkcjonalność oraz efektywność obsługi
- Funkcjonowanie Lokalnych Punków Informacji o funduszach europejskich w regionie w kontekście potrzeb organizacji pozarządowych
Uczestnicy pracując w małych grupach wypracowali cele, określili osoby/instytucje, które powinny być zaangażowane w efektywny monitoring poszczególnych obszarów, problemy wokół których powinny się skupić zespoły monitoringowe, zasoby jakimi dysponuje zespół i jakie są potrzebne do prowadzenia monitoringu. Poszczególne grupy zaproponowały liderów- osoby odpowiedzialne za prace poszczególnych grup.
Wytyczono wstępnie harmonogram działań i zasady pracy poszczególnych grup. Ustalono kolejny termin i miejsce spotkania grupy monitoringowej: 28.10.2015 r., siedziba Świętokrzyskiego Centrum Ekonomii społecznej przy Caritas Diecezji Kieleckiej, ul. Wesoła 54.
Źródło: Fundacja" PEStka"