Powstaje Fundacja Pierwiastek Przedsiębiorczości. Jednym z głównych celów fundacji będzie tworzenie i utrwalanie pozytywnego wizerunku firm certyfikowanych świadectwem Pierwiastka Przedsiębiorczości. Pierwiastek Przedsiębiorczości będzie znakiem sugerującym jakość firmy od strony jej podstawowej komórki - pracownika. Tylko taka firma w której pracownik jest doceniony, ma możliwość rozwoju, jest uczciwie wynagradzany może zostać certyfikowana.
Pierwiastek Przedsiębiorczości. Droga do doskonałości
Być doskonałym - zawodowo czy organizacyjnie - to znaczy być ideałem. Ale przecież wszyscy dobrze wiemy, że nie ma ludzi, ani przedsiębiorstw, które są idealne. Te istnieją jedynie na papierze lub w naszych wyobrażeniach, rzeczywistość jest wszak znacznie bardziej skomplikowana. Czy znaczy to więc, że powinniśmy odpuścić sobie wszelkie dążenia do doskonałości?
Wystarczy spojrzeć na działalność o. Maksymiliana Kolbe, który miał bardzo ciekawą i nowoczesną wizję przedsiębiorczości (nawet jak na dzisiejsze warunki), by na to pytanie odpowiedzieć: “nie”.
Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi
Słowa o. Maksymiliana Kolbe są proste, ale jednocześnie dalekosiężne. Bowiem wskazują cel - bycie lepszym - ale nie wskazują przestrzeni czasowej. Nie ma mowy o byciu lepszym za rok, za dwa lata, czy chociażby jutro. Trzeba być lepszym tu i teraz, co chwila, za każdym razem. To ma być nasza droga, jaką przed siebie podążamy. Każdego dnia, każdego roku… w każdej chwili. Jednak na doskonałość i osiąganie jej trzeba spojrzeć też w szerszej perspektywie, w każdym elemencie swojej działalności - czy to pojedynczej osoby w strukturze firmy, czy to całej organizacji.
Nie jest tak też, że o. Maksymilian Kolbe rzucał słowa na wiatr, gdyż sam był praktykiem i wiedział, że ważne jest dawanie przykładu. Dlatego, pomimo bycia duchownym i pełnienia angażującej całe życie posługi, angażował się w organizowanie inicjatyw które nosiły znamiona prężnie rozwijających się przedsiębiorstw. Nie czynił tego jednak sam, własnymi rękoma, lecz zarządzał grupą 750 osób, które go w tym wspierały. O. Maksymilian i bracia byli „wspólnikami tego biznesu”. On sam dawał im wolność, pozostawiał swobodę działania, wierząc w ich własną inicjatywę i kreatywność, a oni w zamian dawali mu samych siebie - pracujących skutecznie, pomysłowo, z zaangażowaniem. A do tego stworzył jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych w europie jeśli nie na świecie! Można też śmiało stwierdzić, że wydawanie magazynu “Rycerz Niepokalanej” z niemal milionowym nakładem było dla o. Maksymiliana Kolbe nie tylko sukcesem, ale i… dopiero początkiem tej drogi, w ramach której widział nieustanny rozwój osobowości i zdolności swojej załogi, bycie coraz lepszym w każdej chwili. Przedłużył więc tym samym ów proces o kolejne cele „biznesowe”: wykorzystanie radia do działalności apostolskiej. Żywo interesował się przekazem obrazu za pomocą fal radiowych, czyli pierwocinami dzisiejszej telewizji, co w jego czasach było nie tylko ambitną, ale i zaskakująco przyszłościową wizją przedsiębiorczego franciszkanina, który zresztą na co dzień był doskonałym menadżerem. Bo choć dziś, z perspektywy czasu, wydawać się nam to może dość łatwe, to jednak bez najmniejszej wątpliwości inicjatywy podejmowane przez o. Maksymiliana były kosztowne i trzeba było przecież zadbać i o tę stronę finansową „biznesu”. Jak widać – poradził sobie z tym doskonale. Tłem dla inicjatyw świętego Franciszkanina nie była współczesność, lecz międzywojnie, a zatem czasy które nie należały do najłatwiejszych. Maksymilian miał więc na swojej drodze znacznie więcej przeszkód niż współcześni przedsiębiorcy.
Ponadto był skarbnicą postępowania moralnego. Rozmawiał ze swoimi współpracownikami, nie ganił ich, wysłuchiwał, nie komentował, nie krytykował. proponował rozwój i aktywny współudział w rozwijaniu biznesu. Dawał im wolność i perspektywy, czując że odwdzięczą się mu zaangażowaniem i pomysłowością.
Energia Pierwiastka Przedsiębiorczości
Bycie lepszym każdego dnia, w każdej chwili - to myśl, która przyświeca certyfikatowi wyróżniającemu firmy, które na swą drogę rozwoju, na swoją drogę do doskonałości zapraszają i własnych pracowników. Nie chodzi tylko o wyznaczanie kolejnych celów biznesowych i ich osiąganie, ale i o skupienie na pracownikach - ich rozwoju, ale i wolności oraz swobodzie ich działania - dzięki czemu firma jest zdolna szybko, skutecznie się rozwijać i swoje cele osiągać. Dzięki energii jej wszystkich części składowych - właśnie jej pracowników!
To właśnie pracownik na każdym szczeblu jest podstawową komórką firmy. To jego uczciwa praca w zamian za uczciwe wynagrodzenie pozwala firmie prosperować. Pracownik daje siebie firmie, ale i firma oddaje się pracownikowi - obie strony żyją w symbiozie, wspólnie podążając ku nowym celom. Dbając wzajemnie o swój rozwój.
Priorytety czy raczej prymaty ujęte w „czwórmian”, rysują kształt kolbiańskiej przedsiębiorczości. Dlatego Pierwiastek Przedsiębiorczości docenia firmy, które w swych działaniach kierują się na drogę ku doskonałości:
- przejrzyście działając w uczciwym i solidnym wykonywaniu swoich zadań.
- terminowo opłacając swoje zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów;
- równo traktują wszystkich pracowników, każdemu stwarzając możliwości rozwoju;
- sprawiedliwie traktują wszystkich pracowników, na każdym szczeblu organizacyjnym;
Św. Maksymilian pozostaje człowiekiem wielkiego formatu – nie tylko duchowego, ale i tego w wymiarze czysto ludzkim, biznesowym, a wartości którymi się kierował są uniwersalne: czasowo, terytorialnie, kulturowo. Nie mają wydźwięku religijnego, ani politycznego.
O. Maksymilian Kolbe jest symbolem, dającym przykład działania w zgodzie z myślą: “Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi”.
Źródło: www.pierwiastekprzedsiebiorczosci.pl