Konferencja nt. kompetencji, działań i dobrych praktyk. Spotkanie przedstawicieli Społecznych Powiatowych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych zorganizowała Wojewódzka Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Śląskiego.
Zebranych przywitał wicemarszałek Michał Gramatyka: „Pracują państwo nad sprawami, które są bardzo istotne z punktu widzenia województwa. Przyczyniacie się do zaniku zjawiska wykluczenia społecznego, niwelujecie podziały, zasypujecie rowy. W imieniu władz regionu dziękuję za wszelkie działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych”.
Rady są organami doradczymi na szczeblu powiatowym w zakresie niepełnosprawności. Do ich kompetencji Rad należy między innymi inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, realizacji praw osób niepełnosprawnych czy opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Jak wskazała Anna Wandzel – przewodnicząca Wojewódzkiej Rady „jednym z istotnych motywów spotkania było pokazanie szeregu cennych przedsięwzięć, jakie podejmują Rady i ich upowszechnienie. Zaliczyć do nich można: diagnozę barier w budynkach użyteczności publicznej, popularyzację zatrudnienia niepełnosprawnych wśród pracodawców, podejmowanie międzysektorowej współpracy na rzecz tworzenia inkluzyjnych rozwiązań w mieście (powiecie), wspieranie tworzenia mieszkań chronionych czy współorganizowanie pomocy indywidualnej”.
Jak wynika z wypowiedzi uczestników spotkania (w tym przedstawicieli Powiatowych Rad z Bielska-Białej, Dąbrowy Górniczej, Katowic i Mysłowic) okolicznościami, które sprzyjają efektywnemu działaniu, jest bliskie współdziałanie w samorządzie, ustalenie kilku priorytetowych obszarów działań i konsekwentna ich realizacja.
W opinii zebranych istotne miejsce w działalności Rad zajmować będzie tworzenie przyjaznej przestrzeni budowlano-architektonicznej oraz kompleksowe wdrażanie rozwiązań wynikających z Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o Prawach Osób Niepełnosprawnych.
Zebrani zapoznali się również z aktualnymi programami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Informacje w tym zakresie przestawił Jan Wroński, Dyrektor Oddziału Śląskiego