Projekt „Kuźnia młodych obywateli” wkroczył w decydującą fazę. W dziesięciu szkołach z terenu powiatu nowosolskiego ruszyły warsztaty demokratyczne.
O tym, czym jest demokracja i jak aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym będą uczyć się uczestnicy warsztatów demokratycznych zorganizowanych w ramach projektu „Kuźnia młodych obywateli”. Pod koniec stycznia ruszyły zajęcia w dziesięciu szkołach z terenu powiatu nowosolskiego.
Dodajmy, że projekt „Kuźnia młodych obywateli" skierowany jest do 100 uczniów gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu nowosolskiego. Celem głównym przedsięwzięcia jest wzrost kompetencji obywatelskich wśród 100 uczniów uczennic szkół gimnazjalnych i średnich z powiatu nowosolskiego w okresie od 01.11.2013 do 30.07.2014. Cele szczegółowe to m.in. wzrost wiedzy uczestników dotyczącej znaczenia budowania społeczeństwa obywatelskiego, zdobycie przez uczestników praktycznych umiejętności dotyczących organizacji działań obywatelskich, ukształtowanie aktywnych postaw obywatelskich.
W styczniu w szkołach ruszyły warsztaty demokratyczne. Dla każdej z 10 grup przewidziano łącznie 30 godzin zajęć. Warsztaty są prowadzone na podstawie specjalnie do tego opracowanego programu zajęć. W założeniu mają to być zajęcia ciekawe i innowacyjne, odbiegające od zwykłych lekcji WOS-u. Przewiduje się m.in. organizację symulacji wyborów samorządowych. Każdy uczeń osobiście będzie mógł zaprojektować własną ulotkę wyborczą, czy plakat. To nie wszystko. Planuje się także reaktywację lub powołani 3 młodzieżowych rad gmin na terenie naszego powiatu oraz wydawanie gazetek obywatelskich.
Kulminacją projektu będzie wyjazd do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. Wszystkie wydatki związane z transportem autokarem, zakwaterowaniem będą pokryte ze środków unijnych. W Sejmie młodzież spotka się z politykami znanymi z pierwszych strona gazet. Wizyta będzie okazją do obejrzenia obrad polskiego parlamentu.
Które szkoły uczestniczą w projekcie? Zespół szkół w Niedoradzu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk", Zespołu Szkół Nr 1 w Nowym Miasteczku, Samorządowe Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kożuchowie, Zespół Szkół w Otyniu, Zespół Placówek Oświatowych w Siedlisku, Zespół Szkół im. J. Wybickiego w Bytomiu Odrzańskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. gen. Władysława Andersa w Nowej Soli, Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Nowej Soli.
Skąd pochodzą pieniądze na projekt? - Środki pozyskaliśmy z funduszy szwajcarskich, a dokładnie z Grantu Blokowego dla Organizacji Pozarządowych i Polsko-Szwajcarskich Regionalnych Projektów Partnerskich Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Całkowita wartość projektu to 147 tysięcy złotych. Wkład własny w postaci m.in. pracy wolontariuszy wynosi 11 tysięcy złotych - mówi Grzegorz Potęga, prezes LKS Hydrogaz Kora.
Beneficjentem projektu jest LKS Hydrogaz Kora a partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk" oraz Stowarzyszenie Harmonia z Bytomia Odrzańskiego.
Patronat nad projektem objął dr Waldemar Sługocki, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z Województwa Lubuskiego.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: LKS Hydrogaz Kora