– Powiat lidzbarski to „dobry grunt” dla spółdzielczości socjalnej – komentuje z nadzieją Katarzyna Kij ze Stowarzyszenia ESWIP, zajmująca się rekrutacją osób chcących tworzyć spółdzielnie socjalne. – Mamy tu już przykłady takiej działalności, istnieje też dobra infrastruktura: pracuje Zespół ds. ekonomii społecznej, Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, są przyjaźnie nastawione władze, rośnie świadomość mieszkańców w tym temacie. A co dalej?
Na to pytanie odpowiedź mogło dać wczorajsze spotkanie (9.01.2013), które Stowarzyszenie ESWIP zorganizowało w Starostwie Powiatowym. A rzecz tyczyła się nowego przedsięwzięcia, dzięki któremu obecnie działające tu spółdzielnie socjalne mogą się rozwinąć, zatrudniając nowych ludzi, a osoby dotąd bezrobotne mają szansę na znalezienie pracy. Szczególnie dla tych drugich przygotowany jest ogromny pakiet pomocy – od szkoleń zawodowych kończących się ważnym na rynku pracy certyfikatem, po pomoc ekspertów i doradców biznesowych, na dotacji kończąc. Ale żeby można było wystartować po bezpłatną ofertę, trzeba spełniać warunki, które podczas środowego spotkania przedstawiali w projekcie „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym” specjaliści ze Stowarzyszenia ESWIP.
Dobre relacje „przed” – dobry start na „potem”
Sygnałem na to, że jest szansa, by i mieszkańcy z powiatu lidzbarskiego mogli tworzyć dla siebie miejsca pracy, jest funkcjonująca tu od listopada 2011 Ornecka Spółdzielnia Socjalna ARKA. Jej pracownice opiekują się osobami zależnymi, ale też przyjmują zlecenia na sprzątanie. Przykład ten może być szczególnym drogowskazem dla potencjalnych spółdzielców. Problem bowiem zwykle są zlecenia, których dla siebie każda spółdzielnia musi poszukiwać samodzielnie. I tu ważne stają się dobre kontakty, wcześniej nawiązane relacje. W przypadku ARKI – jest to samorząd gminy Orneta, gdzie spółdzielnia ma swoją siedzibę. Tutejszy Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, w której niegdyś członkinie spółdzielni były zatrudnione, zleca im usługi opiekowania się swoimi podopiecznymi – osobami chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi. Zlecenie co prawda nie jest stałe, bo na rok czy dwa, ale już dziś samorząd daje sygnały, że jest zadowolony z pracy ARKI, więc kto wie, czy w perspektywie kolejnych lat zamówienie nie będzie opierało się o dłuższy okres czasu.
Dla chcących jest to szansa
– Coś robić trzeba, bo jak długo można korzystać z „kuroniówki” i być bezrobotnym? Trzeba wziąć los w swoje ręce i działać – zachęcała podczas spotkania Iwona Jakuszczonek, prezes Orneckiej Spółdzielni Socjalnej „ARKA”. Poza tym – warto mieć odwagę i nie bać się nowych wyzwań, co podkreślała Henryka Wołodźko, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ornecie.
Projekt „Poznaj biznes i zostań przedsiębiorcą społecznym” prowadzi Stowarzyszenie ESWIP razem ze Stowarzyszeniem ADELFI i Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości ATUT. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP