Powiat gostyński. Zakończyły się warsztaty dla rodziców i dzieci w Krobi
W Krobi odbyły się ponad trzymiesięczne warsztaty kompetencyjne dla rodziców oraz towarzyszące im, równolegle warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci. Zrealizowało je Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, we współpracy z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej w Gostyniu i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krobi, przy wsparciu Szkoły Podstawowej w Krobi.
Zajęcia warsztatowe odbywały się w ramach projektów: wojewódzkiego „Mocna rodzina” i powiatowego „Wzmacnianie kompetencji i prawidłowych postaw rodzicielskich poprzez przeprowadzenie warsztatów grupowych dla rodziców z problemami wychowawczymi oraz zajęć socjoterapeutycznych dla ich dzieci”. Zajęcia grupowe odbywały się raz w tygodniu w godzinach popołudniowych. W czterogodzinnych sesjach uczestniczyli rodzice, którzy zgłosili swoją chęć udziału oraz rodzice skierowani przez sąd rodzinny, kuratorów, pedagogów szkolnych lub pracowników socjalnych. Dodatkowo, by wzmacniać przemiany w rodzinach i umożliwić rodzicom udział w zajęciach, w czasie warsztatów dla rodziców równolegle odbywały się zajęcia socjoterapeutyczne dla ich dzieci. W warsztatach wzięło udział 16 rodziców i 21 dzieci.
Celem projektu było wzmocnienie i zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców oraz zwiększenie umiejętności w pełnieniu właściwych ról w rodzinie. W czasie zajęć rodzice uczyli się, jak radzić sobie z emocjami, jak rozmawiać, aby nie ranić, jak kochać i wymagać, przy jednoczesnym skutecznym wykonywaniu opieki nad dziećmi. Program warsztatów obejmował między innymi rozwijanie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych, praktyczne wyznaczanie dziecku norm i granic, konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych, rozwijanie i wzmacnianie umiejętności społecznych, motywowanie do rozwoju i wprowadzanie zmian w funkcjonowaniu rodziny. Ważnym elementem warsztatów było przepracowanie problemu wspólnego wychowywania dzieci i wspólnej odpowiedzialności za nie, gdyż bardzo często rodzice, zamiast współpracować ze sobą przy wychowywaniu dzieci, wykorzystują te sytuacje do swoich wewnątrzrodzinnych rozgrywek i gier, czasem nawet do zawierania koalicji z dzieckiem przeciwko drugiemu rodzicowi.
Jak podkreślił jeden z rodziców uczestniczących w projekcie: - „Nikt nie uczył mnie, jak być dobrym rodzicem, a po tych spotkaniach, po tym, co tu poznajemy, widzę, że taka szkoła dla rodziców powinna być obowiązkowa! Pierwszy raz miałam okazję posłuchać, ale i porozmawiać o tym, co w wychowywaniu dzieci jest skuteczne, a co wręcz w tym przeszkadza”. Zwracano też uwagę na unikanie nieprawidłowych metod wychowawczych. Po udziale w kilku ćwiczeniach specjalnie przygotowanych pod tym kątem, sami rodzice przyznawali, że – „Bicie dzieci, choćby nawet tylko klapsami, to dowód braku kompetencji rodzicielskich oraz wyraz frustracji i braku cierpliwości. Nie jest to ani dobra, ani pożądana metoda wychowawcza. Dziecku należy się taki sam szacunek jak dorosłemu, bo dziecko to też człowiek!” W czasie projektu były też prowadzone zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci, których rodzice uczestniczyli w warsztatach – równoczesne czasowo z warsztatami dla rodziców - wzmacniające umiejętności komunikacyjne (w tym: asertywność, bezpieczne sposoby rozwiązywania konfliktów, radzenie sobie z agresją, współdziałanie w grupach) oraz zawierające elementy zabawy i relaksacji. Autorskie zajęcia w projekcie były prowadzone przez specjalistów Stowarzyszenia „DZIECKO” i PCPR w Gostyniu: psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych i pedagogów.
Udział w projekcie dzięki wkładowi własnemu Stowarzyszenia „DZIECKO” i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, pracy wolontariuszy oraz wsparciu finansowemu Powiatu Gostyńskiego i Wojewody Wielkopolskiego i współpracy Szkoły Podstawowej w Krobi był dla rodziców i dzieci w nim uczestniczących całkowicie bezpłatny.
W czasie warsztatów i po ich zakończeniu rodzice mogli korzystać, odpowiednio do stwierdzonych potrzeb, z indywidualnych konsultacji specjalistów w Ośrodku Wsparcia dla Rodzin przy PCPR w Gostyniu (psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów, terapeuty środowiskowego, prawnika, mediatora, ) zapewniających wzmocnienie i zwiększenie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych oraz wsparcie w rozwiązywaniu pojawiających się trudności wychowawczych i rodzinnych.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"