„Łaciata Wieś” w Głuchowie koło Pogorzeli gościła rodziny zastępcze wraz z dziećmi. Ponad 50 osób wzięło udział w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu w ramach projektu „Wzmocnienie i integracja rodzin zastępczych z wielkopolską kulturą w tle”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wielkopolska wieś ze swoimi tradycjami okazała się ciekawą propozycją rodzinnego spędzenia czasu na wspólnej zabawie, rozmowie i… rywalizacji.
Spotkanie rozpoczęło się od malowania porcelany. Dzieci chętnie usiadły przy stołach gotowe do ozdabiania talerzy. Nieśmiali z początku opiekunowie także pokazali swoje talenty, doskonale się bawiąc przy malowaniu i przenoszeniu na porcelanę artystycznych wizji.
Zwiedzanie muzeum Łaciatej Wsi dało dzieciom możliwość poznania sprzętów rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, mebli, których większość nigdy do tej pory nie widziała i nie domyślała się ich przeznaczenia. U opiekunów wizyta w muzeum przywołała z kolei szereg wspomnień o tym, jak to w kankach noszono mleko, w kierzynce robiono masło i pito wodę z syfonu.
Wiele emocji wzbudziło także dojenie krowy. Dzieci podejrzliwie patrzyły na piękne „zwierzę”, zastanawiając się, czy na pewno jest prawdziwe. Podchodziły i ukradkiem sprawdzały, czy rzeczywiście z wymion leci mleko. I ku ich wielkiej radości leciało! Wśród najmłodszych znalazło się sporo chętnych chcących się zmierzyć z trudnym zadaniem dojenia krowy. Z kolei opiekunowie siadający na stołku wkładali wszystkie siły w to, by wygrać rywalizację na największą ilość „wydojonego” mleka. Ambicja panów nieznacznie ucierpiała, kiedy okazało się, że na czele rywalizacji znajduje się kobieta. Konkursowi towarzyszyło wiele śmiechu i humoru.
W czasie, gdy dzieci jeździły bryczką, bawiły się i brały udział w konkurencjach sprawnościowych, opiekunowie wzięli aktywny udział w warsztacie „Jak rozmawiać o emocjach i budować poczucie własnej wartości u dziecka w rodzinie zastępczej”. W trakcie warsztatu rodziny mogły podzielić się swoimi doświadczeniami i dowiedzieć się, jak inni pomagają dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników słodki poczęstunek, a na zakończenie spotkania grilla z kiełbaskami. Przy wspólnym posiłku był czas na rozmowy poważne i swobodne. Rodziny nawiązywały bliższe relacje, deklarując chęć spotkań w przyszłości.
Uczestnicy spotkania podziękowali koordynatorkom projektu za jego zorganizowanie i sprawne przeprowadzenie.
Przedstawione w informacji treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"