Międzypowiatowy Turniej Gry w Bule (petanque) i Piknik Rodzinny zgromadziły ponad 350 osób, w tym zawodników grających w bule. W sportowych zmaganiach (25.08.2016) w parku w Chwałkowie wystartowało 14 drużyn z 5 powiatów: gostyńskiego, pleszewskiego, leszczyńskiego, rawickiego i kościańskiego.
Były to reprezentacje: Ośrodka Wsparcia w Pleszewie, Środowiskowych Domów Samopomocy w: Czerminie, Gostyniu, Krzywiniu, Kąkolewie, Chwałkowie i Fabianowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku, Domów Pomocy Społecznej w: Pleszewie, Chumiętkach, Zimnowodzie, Rogowie i Chwałkowie.
Zawodników, ich rodziny, opiekunów i gości powitali gospodarze i współorganizatorzy: Swietłana Figiel, kierownik ŚDS w Chwałkowie i Ryszard Janaszak, dyrektor DPS w Chwałkowie. W imieniu realizatorów projektu „Jesteśmy – wspieramy – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim”, w ramach którego odbył się turniej i piknik, życzył wszystkim sportowych sukcesów Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. PCPR w Gostyniu realizuje te działania wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszeniem „DZIECKO” w Gostyniu oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie.
W imieniu władz Powiatu Gostyńskiego miłego pobytu, wielu pozytywnych wrażeń i aktywnego oraz miłego spędzenia czasu życzył Janusz Sikora, członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego, który dokonał też oficjalnego otwarcia turnieju. Do życzeń przyłączył się też Sebastian Czwojda, Burmistrz Krobi.
Po powitaniu uczestników pikniku i turnieju wystąpił Romuald Ratajczak – prezes Klubu Pentaque Leszczynko w Lesznie, który opowiedział historię gry w bule, która wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu, kiedy to grano w łaźniach obtoczonymi kamieniami. Dzisiejsze zasady gry w bule, nazywanej też petanque, zostały ustalone we Francji. Dziś bule to jeden z najliczniej uprawianych sportów i zajęć rekreacyjnych na świecie. Podkreślił też: - Bule to supergra dla wszystkich i w każdym wieku, a zwłaszcza dla osób z mniejszą sprawnością ruchową.
Przed przystąpieniem do rozgrywek organizatorzy zaprosili chętnych do wspólnych zabaw, prowadzonych przez animatora. Uczestnicy pikniku rodzinnego korzystali z nich przez cały czas spotkania.
Sędzia główny turnieju Krzysztof Kawczyński z Klubu Pentaque Leszczynko w Lesznie poprowadził zawodników na bulodrom, na którym rozpoczęły się zmagania sportowe. Pierwsi w grze pokazowej wystartowali przedstawiciele samorządów oraz kierownicy placówek. A po nich rozpoczęły się zmagania turniejowe. Jak przyznał prezes Romuald Ratajczak: - Zawodnicy startowali, wkładając w grę całe serca. Mimo wielkich emocji cały czas zachowywali się sportowo zgodnie z zasadą fair play. Zaprezentowali wysoki poziom, mimo że dla kilku zespołów było to pierwsze spotkanie z grą w bule. To dowodzi, że petanque jest odpowiednią grą dla osób z niepełnosprawnością, bo pozwala na wyrównaną walkę z pełnosprawnymi. Uczy też samokontroli emocji, uczy cierpliwości, uczy precyzji i opanowania. Jego słowa potwierdził przebieg turnieju. Drużyny, mimo że zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo, toczyły bardzo wyrównane pojedynki i pokazały sporo umiejętności w zmaganiach sportowych.
Sami startujący byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w turnieju. – Pierwsze dwa mecze przegraliśmy. Ale teraz już nie dajemy sobie w kaszę dmuchać i wygraliśmy! – przyznał szczęśliwy pan Ryszard. A pani Jola dodała: - Wygrana nie jest najważniejsza. Jesteśmy tu razem, uśmiechnięci i zadowoleni. Nasi najbliżsi, przyjaciele i znajomi oklaskują nas i zachęcają do gry. Czuję, że jesteśmy ważni.
Zmagania wzbudziły też sporo emocji wśród licznie przybyłych kibiców, którzy dopingowali zawodników i głośnymi okrzykami nagradzali najlepsze rzuty. Pogoda dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas. Turniej dobiegł końca, a kolejne miejsca zajęli: 1 – DPS w Chwalkowie I, 2 - DPS w Chumiętkach, 3 – DPS w Chwałkowie II, 4 – ŚDS w Gostyniu, 5 – ŚDS w Fabianowie, 6 – ŚDS w Krzywiniu, 7 – ŚDS w Kąkolewie, 8 – DPS w Rogowie, 9 – WTZ w Nowolipsku, 10 - ŚDS w Czerminie, 11 – ŚDS w Chwałkowie, 12 – DPS w Pleszewie, 13 – OWS w Pleszewie, 14 – DPSw Zimnowodzie. Wszystkie drużyny otrzymały z rąk organizatorów i sędziów dyplomy oraz zestawy do gry w bule.
Organizatorzy przygotowali też dla wszystkich uczestników pikniku słodki poczęstunek oraz pyszny posiłek. Cała impreza zakończyła się zabawą przy muzyce.
Organizatorom należą się podziękowania za tę radosną i sprawnie przeprowadzoną imprezę dla środowiska osób z niepełnosprawnością. Bo – jak podsumowała jedna z kierowniczek ŚDS - bawiliśmy się świetnie. Przyjęto nas bardzo serdecznie, a atmosfera była bardzo przyjazna. A teraz, mimo że już piknik się kończy, nie chce się odjeżdżać.
Projekt „Jesteśmy – wspieramy – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim” jest współfinansowany w ramach projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Wsparcia udzieliła też Gmina Krobia, a Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie i Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu przeznaczyły na to działanie własne środki finansowe.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"