Jednym z ostatnich działań w projekcie „Jesteśmy – wspieramy – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie pleszewskim oraz gostyńskim” była konferencja pod nazwą „Jesteśmy – wspieramy”.
Była ona podsumowaniem rocznych działań projektowych, zrealizowanych dzięki grantowi konkursowemu w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie Społeczne dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi”. Jego celem było dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi - osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskim.
Na konferencję przybyło prawie dwustu uczestników z sześciu powiatów, na terenie których był realizowany projekt: pleszewskiego, leszczyńskiego ziemskiego, leszczyńskiego grodzkiego, kościańskiego, rawickiego i gostyńskiego. Odbyła się ona w sali widowiskowo-konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi.
Konferencję otwarł Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu Mirosław Sobkowiak. Powitał licznie przybyłych, a wśród nich Etatowego Członka Zarządu Powiatu Gostyńskiego Janusza Sikorę, radnego Rady Powiatu Gostyńskiego Zbigniewa Kulaka, Sekretarza Gminy Krobia Katarzynę Szablewską, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie i jednocześnie członka Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Grażynę Kaczmarek, Kierowników Środowiskowych Domów Samopomocy: w Krzywiniu Dominika Matelskiego i w Gostyniu Violettę Skorupską, Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej: w Zimnowodzie Grażynę Wirę, w Chwałkowie Ryszarda Janaszaka, w Chumiętkach Agnieszkę Jackowiak i w Rogowie Renatę Wojdę oraz Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi Lecha Bema.
Następnie głos zabrał przedstawiciel władz Powiatu Gostyńskiego Janusz Sikora. Podkreślił, że zaburzenia psychiczne to poważny i narastający problem współczesnego świata. Członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego wskazał też na działania Powiatu Gostyńskiego w obszarze wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Podkreślił między innymi, że powiat zapewnia 414 osobom niepełnosprawnym opiekę całodobową w domach pomocy społecznej, 83 osobom zapewnia opiekę dzienną oraz specjalistyczne usługi w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chwałkowie i w Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach. Za pośrednictwem PCPR w Gostyniu powiat dofinansowuje corocznie ok. 30 likwidacji barier architektonicznych i technicznych i ok. 80 wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, a także dla ok. 50 osób dofinansowuje kontynuowanie nauki oraz zakupy wózków inwalidzkich. Powiat dba także o usamodzielnianie osób z niepełnosprawnością, dofinansowując wyposażenie stanowisk pracy dla zatrudnianych osób niepełnosprawnych lub zapewniając im pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Leonowie czy w jednej z czterech spółdzielni socjalnych.
Kolejna mówczyni, Grażyna Kaczmarek, zwróciła uwagę na fakt, że osoby z zaburzeniami psychicznymi do tej pory mogły liczyć w przypadku trudnej sytuacji materialnej na powszechnie dostępne świadczenia z pomocy społecznej, ale nie było dotychczas mechanizmów wspierania ich w samodzielnym funkcjonowaniu w środowisku. A pomoc środowiskowa w przypadku tej grupy beneficjentów jest podstawowym działaniem terapeutycznym. Dyrektor PCPR w Pleszewie podsumowała też działania, które w ramach projektu na terenie powiatu pleszewskiego zostały skierowane do osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo w następujących obszarach: rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych (np. korzystanie z basenu, rehabilitacja w formie stacjonarnej), aktywizacja osób niepełnosprawnych (np. integracyjne spotkanie Andrzejkowe, wyjścia do lokalnego kina, wyjazdy do teatru, wycieczka turystyczna w Góry Opawskie, turniej kręglarski, Przegląd Twórczości), wsparcie specjalistyczne (np. przeszkolenie pracowników bezpośrednio pracujących z osobami z zaburzeniami psychicznymi w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych, warsztaty poświęcone seksualności osób niepełnosprawnych, warsztaty dla rodziców dzieci z autyzmem).
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"