Spotkanie promujące speed-ball, czyli nową grę w piłkę na uwięzi, odbyło się 21 maja w hali Zespołu Szkół w Bodzewie. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Radość w Piaskach, które patronuje też Młodzieżowej Grupie Sportowej Radość. Instruktarz poprowadził Zbigniew Bizoń – trener speed-ball, propagator tej dyscypliny w Polsce.
– Pokaz w Bodzewie był jednym z cyklu spotkań promujących nową dyscyplinę. Zależy nam na budowaniu szerokiej oferty dla uczniów gminy Piaski, dlatego jesteśmy otwarci na nowości. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, za pośrednictwem Stowarzyszenia PISOP, mogliśmy wyposażyć 3 szkoły w niezbędny sprzęt, zatem nauka gry będzie kontynuowana – podkreśla Dagmara Rucińska, koordynator projektu. I dodaje: – Pod nazwą speed-ball kryje gra, którą zaczyna się propagować w naszym kraju. Jest to gra, w której wykorzystuje się rakiety i piłeczkę. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Minimalne wymagania techniczne sprawiają, że rozgrywkę można przeprowadzić w każdym terenie, o każdej porze roku. Dzięki temu speed-ball zyskuje coraz więcej zwolenników. Pomysł gry w speed-ball narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów, jednak szybko rozwinął się jako odrębny sport. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym. Na terenie Polski działa Stowarzyszenie Speed-Ball Polska, którego celem jest popularyzacja tego sportu w naszym kraju. W szeregach stowarzyszenia działa Speed-Ball Lider Team złożony z grupy najmocniejszych zawodników i trenerów, którzy realizują pokazy i uczą gry w speed-ball. A prowadzący zajęcia Zbigniew Bizoń – to zawodnik polskiej kadry speed-ball, który zajął 9. miejsce podczas 27. Mistrzostw Świata w Speed-Ball, które odbyły się w Krakowie w ubiegłym roku.
Zbigniew Bizoń podkreśla: – Speed-ball to dyscyplina dostępna dla każdego. Można grać rekreacyjnie z rodzicami i rodzeństwem. Z drugiej strony kiedy zaczynasz regularnie trenować i staniesz do rywalizacji z doświadczonym zawodnikiem, zaczyna się trening wyczynowy. Piłka potrafi osiągnąć prędkość do dwóch obrotów na sekundę, walka o każdy punkt może trwać kilka minut, tak więc pod koniec rozgrywki jest to test na wytrzymałość, koordynację ruchowo-wzrokową i koncentrację. Cieszymy się, że speed-ball zawitał do Wielkopolski, nauczyciele z gminy Piaski są pionierami tej dyscypliny w województwie.
W spotkaniu szkolącym wzięli udział nauczyciele ze szkół w Bodzewie, Piaskach i Szelejewie. I już planują jesienny Międzyszkolny Turniej Speed-Ball. Wcześniej przygotują uczniów do tej gry.
Udział w szkoleniu był bezpłatny dzięki uzyskaniu przez Stowarzyszenie „Radość” dofinansowania w ramach konkursu: „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa”, zorganizowanego przez Centrum PISOP w Lesznie, projektu pt. Mało popularny Speedball jako nowa forma aktywności sportowej lokalnej młodzieży z gminy Piaski.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne