WUC (Wiedzieć, Umieć, Chcieć) – czyli jak zostać super obywatelem? Pod takim tytułem Stowarzyszenie BMC Gliwice zrealizowało zajęcia podnoszące świadomość obywatelską młodzieży. Wzięło w nich udział 254 młodych osób z trzech szkół powiatu gliwickiego.
Społeczeństwo obywatelskie to takie, w którym obywatele Wiedzą, Umieją i Chcą. To jednostki, które nie oglądają się na państwo i same podejmują trud realizacji swoich celów. To takie społeczeństwo które aktywnie uczestniczy, odpowiedzialnie partycypuje w sprawy publiczne i dba o wspólne dobro. Edukacja obywatelska oraz wspieranie akcji społecznych podnoszących świadomość obywatelską to m.in. aktywność wolontaryjna, czy członkostwo w sektorze pozarządowym. I do tego zachęcaliśmy podczas zajęć.
Większość działań podejmowanych przez sektor pozarządowy dzieje się w centrach dużych miast. I choć w małych gminach funkcjonują Lokalne Grupy Działania, Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straże Pożarne, to proporcjonalnie tych działań jest mniej. Młodzież z małych gmin, ma mniejsze szanse od ich rówieśników z dużych miast. Paradoksem jest to, że młody człowiek przenoszący się z gimnazjum z małej gminy do szkoły ponadgimnazjalnej w dużym mieście, wcale tych szans nie ma specjalnie więcej. Problemem jest m.in. kwestia logistyki – dotarcia po zajęciach do domu. Stąd nasza propozycja, która dotarła z praktyczną wiedzą i informacjami bezpośrednio do adresata.
Małe miejscowości też mają swoje zalety i tak samo na ich terenie może się kształtować społeczeństwo obywatelskie, włączając w to lokalne zasoby i autorytety. Najbardziej otwartą grupą i dysponującą stosunkowo większą ilością czasu wolnego jest młodzież. Perspektywą dla takiej młodzieży nie musi być emigracja zarobkowa. Mogą przez działania społeczne w praktyczny sposób nauczyć się zaradności życiowej. Co więcej, przekładając swoje kompetencje na możliwość tworzenia w przyszłości miejsc pracy w mniejszych społecznościach, mogą oddziaływać na wzrost kapitału społecznego. Chcemy więc aby to, co niewiadome, nieumiejętne, niepoznane straciło przedrostek „nie”.
Zajęcia pokazały jak wielka jest potrzeba przekazywania praktycznych informacji, które nie zapewnia obecny system edukacji. Liczne pytania ze strony uczniów i chęć dalszego kontynuowania spotkań to tylko jedna strona medalu. Druga jest taka, że umiejętności miękkie młodych ludzi, w przeciwieństwie do wiedzy z nauk ścisłych, są na dramatycznie niskim poziomie, co znajdzie swoje uzasadnienie w nowym okresie programowania.
Projekt jest finansowany przez Powiat Gliwicki w ramach wspierania realizacji zadania publicznego w dziedzinie „nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania”.
Źródło: Stowarzyszenie BMC Gliwice