Tegoroczne Forum odbyło się 4 września. Święto organizacji pozarządowych połączone zostało z Dożynkami Powiatowymi w Płoskini – okazją do podziękowań za zbiory i ciężką pracę na roli. Wspólne świętowanie upływało w wielu barwach, smakach i merytorycznych rozważaniach. Czas na podsumowanie wydarzenia.
Te dwa ważne wydarzenia postawili połączyć we wspólne obchody Starostwo Powiatowe i Rada Organizacji Pozarządowych. Wspólnie chcieli pokazać, co dla nich najcenniejsze i najważniejsze: dziedzictwo kulturowe, tradycje w wersji seniorskiej i młodzieżowej. Swój wokal prezentowały zespoły seniorskie w tradycyjnych strojach warmińskich, jak również dziecięco-młodzieżowy zespół Czornobrywka z Pieniężna, śpiewający pieśni ukraińskie w strojach ludowych. W powiecie braniewskim zamieszkuje bardzo dużo osób wyznania grekokatolickiego, występ dzieci śpiewających w ich języku ojczystym był dla wielu wzruszeniem.
Wystąpiły również dwie grupy nieformalne – ZIOMKI z Braniewa, pod opieką instruktora Artura Tomkiewicza, oraz trzech chłopców ze Świetlicy z Długoboru, którzy sami tworzą swoją choreografię. Młodzi ludzie są tu dobrym przykładem aktywności – pomagają stowarzyszeniu w ich miejscowości, są wolontariuszami i zachęcają dzieci do aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
Podczas FOP-u organizacje pozarządowe przygotowały swoje stoiska. Zainteresowani mogli uczestniczyć w warsztatach muzycznych – śpiewać z przeuroczymi emerytkami. Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży przygotowało szereg zajęć dla dzieci – poje, malowanie twarzy, filcowanie, bębny – a każde z nich cieszyło się powodzeniem również u dorosłych. To był ważny dzień dla przedstawicieli trzeciego sektora. Prezentacje przygotowane przez nich wyświetlane były na telebimie, ludzie mogli oglądać, przeczytać, zobaczyć czym tak naprawdę jest sektor pozarządowy w powiecie braniewskim.
Tego dnia uwaga poświęcona została również aktywności młodzieży. Artur Tomkiewicz prowadził spotkanie z młodymi ludźmi, podczas którego opowiedział, jakie narzędzia, słowa i motywacje mogą wykorzystywać w swoich działaniach, aby angażować do pracy tych jeszcze nieprzekonanych.
FOP to też wątek kultury regionu. Na stoiskach kulinarnych Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały degustacje potraw. Prowadziły również zajęcia z dziedzictwa kulinarnego Warmii, dzieliły się przepisami i wiedzą uzyskaną od babć na temat tradycyjnych potraw i specyfiki kulinarnej naszego regionu. Można było wiele się dowiedzieć, jak najeść się do syta.
Organizatorzy zadbali również o to, by stworzyć możliwość porozmawiania w bardziej spokojnych warunkach. W budynku szkoły odbyły się panele dyskusyjne poświęcone tematowi wolontariatu, młodzieży, świetlicy wiejskiej, a także współpracy z samorządem.
W tym dniu odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu „Aktywni i skuteczni” ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Braniewie. Pierwsze miejsce zajęło Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży z Braniewa, drugie – Stowarzyszenia Patronimia Sawity, trzecie – Polski Związek Niewidomych koło w Braniewie. Przyznano dwa wyróżnienia – Polskiemu Związkowi Emerytów i Rencistów, a także Lidze Obrony Kraju. Starosta zapewnił, iż w kolejnych latach konkurs będzie kontynuowany.
– Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Forum, z całego serca składam podziękowanie. Dziękuję organizacjom, które przygotowały stoiska, prezentacje, zajęcia, warsztaty i tym, którzy wspierali nas tego dnia – podsumowuje Beata Jarosz, Przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Braniewskiego.
Forum sfinansowane zostało ze środków Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – projekt „COPy Warmii i Mazur”.