Potencjał młodych. O coachingu słów kilka…
Wsparcie, rozwiązanie, proces, organizowany dla grup lub osób indywidualnych… Te słowa kojarzą się z coachingem. Obecnie coaching jest popularny, jest to wspieranie ludzi w ich rozwoju, towarzyszenie im w tym procesie.
Zmiana
Innymi słowy coaching to zaproszenie do zmiany - mówi Anna Szlęk, coach, ekspert programu wsparcia w projekcie Potencjał młodych. Kiedy jest miejsce na coaching? Kiedy pojawia się potrzeba owej zmiany w życiu zawodowym i/lub osobistym lub kiedy szukamy odpowiedzi na jakieś pytanie i trudno nam ją znaleźć – dodaje Anna.
Rozwiązania
Istnieje wiele odmian coachingu, w których proces wspierania jest różnie rozumiany i definiowany. W Coachingu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach przyjmujemy założenie, że Klient, czyli osoba potrzebująca wsparcia, jest ekspertem od swojego życia – to ona wie, co jej w nim doskwiera i co działa inaczej, niż powinno – mówi Anna Szlęk. Jednocześnie wierzymy, że ma też zasoby oraz potencjał potrzebny do tego, aby tę sytuację zmienić i znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązania. Coach to ekspert od procesu – to on wie, jak słuchać i jakie pytania zadać, aby ułatwić Klientowi poszukiwanie odpowiedzi. Ponadto może wykorzystać szereg różnych narzędzi w tym procesie, aby uczynić go bardziej efektywnym – dodaje.
Sama nazwa odmiany coachingu mówi o jej zasadach – koncentrujemy się na poszukiwaniu rozwiązań poprzez wykorzystanie zasobów, potencjału Klienta. Nie analizujemy problemów, nie doszukujemy się kolejnych!
Cechy coacha
Trudno odpowiedzieć na to pytanie bez kreowania idealnego wizerunku, którego nikt nie jest w stanie zrealizować – mówi coach, Anna Szlęk. Z pewnością powinien dobrze rozumieć swoją rolę – co wchodzi w jej zakres i w jaki sposób ją pełnić. Po drugie być ekspertem od procesu, to znaczy, by wymienić niektóre z kompetencji – umieć budować opartą na zaufaniu relację z Klientem, umiejętnie słuchać i zadawać pomocne Klientowi pytania, stosować różne techniki komunikacyjne ułatwiające ten proces (np. wykorzystanie ciszy, dawanie pozytywnej informacji zwrotnej itp.), czy posługiwać się różnymi narzędziami, jakie oferuje coaching. I wreszcie chyba najważniejszy element – mieć w sobie chęć pracy z innymi ludźmi i ciekawość tego, co w sobie noszą. Bez tego trudno jest towarzyszyć innym w ważnych dla nich procesach zmiany.
Metoda wspierania jednostek (a także zespołów, grup i organizacji) w osiągnięciu ich celów w życiu zawodowym i osobistym, w oparciu o potencjał i zasoby, które posiadają. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. Coach słuchając i obserwując klienta dopasowuje swoje podejście do jego potrzeb, tak aby pomóc mu w dochodzeniu do rozwiązań oraz strategii działania. Jego zadanie polega na wydobyciu umiejętności, zasobów i kreatywności, które klient posiada, stworzeniu nowej często bardziej obiektywnej perspektywy na zagadnienie oraz dzieleniu się informacją zwrotną. Odpowiedzialność za podjęcie decyzji oraz podjęcie działań pozostaje w rękach klienta.
Projekt jest realizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska
Źródło: ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska