(PAP) Resort cyfryzacji pomoże gminom budować sieci szerokopasmowe - zapewni bezpłatne doradztwo i szkolenia dla jst prowadzących inwestycje ze środków UE. Teraz szuka lokalnych animatorów, tzw. Latarników, wspierających pokolenie 50+ w cyfrowym świecie.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” rozpoczęło realizację projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, współfinansowanego w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
MAiC pomoże budować internetowe sieci szerokopasmowe – zapewni profesjonalne bezpłatne doradztwo i szkolenia w tym zakresie. Razem ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie” poprowadzi też projekt Latarników Polski Cyfrowej – animatorów wspierających pokolenie 50+ w cyfrowym świecie.
Do współpracy zaproszonych będzie 2600 lokalnych animatorów działań wprowadzających w świat Internetu. Zostaną przeszkoleni w ramach programu trenerskiego i prowadzić będą działania w swoich lokalnych środowiskach, korzystając ze wsparcia doradczego centrum kompetencji cyfrowych stworzonego w ramach projektu.
Otrzymają także bezpłatny dostęp do materiałów szkoleniowych, multimediów, biblioteki edukacji cyfrowej i wielu narzędzi pomocnych w organizowaniu zajęć z osobami z pokolenia 50+ w środowiskach wiejskich i małych miastach. 200 z nich – zwycięzców w konkursie ogłoszonym w 2012 roku – otrzyma granty finansowe na realizację programu działań lokalnych w ciągu 18 miesięcy.
Resort szuka osób otwartych na nowe wyzwania, cieszących się zaufaniem społecznym, gotowych podjąć się dzieła zachęcenia przedstawicieli generacji 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie.
Osoby zainteresowane uzyskaniem kompetencji Latarnika Polski Cyfrowej mogą kontaktować się z Michałem Golemo ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” – koordynatorem pracy Latarników (+48 502 358 454).
Resort będzie w związku z projektem pomagać jednostkom samorządu terytorialnego i przedsiębiorcom telekomunikacyjnym prowadzącym inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych w zakresie działań doradczych i szkoleniowych. Pomoc ta to m.in. odpowiedzi na pytania, opinie, modele współpracy, standardy techniczne, dokumentacje wzorcowe i podręczniki.
W I kwartale 2012 roku wyłoniona zostanie w przetargu firma, która będzie świadczyła profesjonalne wsparcie samorządom i firmom.
Źródło: serwis samorządowy PAP