Postulaty i rekomendacje wypracowane w ramach Obywatelskiego Kongresu Komitetów Monitorujących
W dniach 17-18 kwietnia 2023 r. odbył się w Warszawie Obywatelski Kongres Komitetów Monitorujących, połączony ze Stałą Konferencją ds. Europejskich, zorganizowany przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP), Polską Zieloną Sieć (PZS), Fundację Stocznia.
Podczas pierwszego dnia Kongresu przedstawiciele i przedstawicielki sektora wypracowali ponad 150 postulatów i rekomendacji dotyczących wdrażania funduszy UE w Polsce. Są to kluczowe wnioski i rekomendacje, które pozwolą na sprawniejsze i bardziej efektywne wydatkowanie funduszy europejskich w Polsce.
Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 to nowe wyzwania przed organizacjami zasiadającymi w komitetach monitorujących. Wiążą się przede wszystkim z kwestiami zmian klimatycznych, praworządności i respektowaniem Karty Praw Podstawowych UE. W obecnej perspektywie ponad 500 osób z organizacji pozarządowych w całej Polsce podjęło się obywatelskiego monitorowania funduszy europejskich, co stanowi około 25% udziału w składach komitetów!
Udostępniamy dokument, który stanowi podsumowanie prac ponad setki reprezentantów organizacji pozarządowych zasiadających w komitetach monitorujących fundusze europejskie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi postulatami i rekomendacjami, które zostały stworzone aby usprawnić i zwiększyć efektywność wydatkowania funduszy europejskich w Polsce!