PositiveArt 2020 | Anna Kacprzak |Performance Kamili Czosnyk [patronat warszawa.ngo.pl]
Druga połowa września na Mazowieckiej to przede wszystkim jedenasta edycji wystawy grupy twórczej PositiveArt, której kuratorem jest Bożenna Leszczyńska, prezes OW ZPAP. Wystawa ta będzie odbywała się w Galerii DAP. Wystawie będzie towarzyszył performance "Zbiór zadań pozornych 2.0" Kamili Czosnyk. W tym samym czasie w Galerii Lufcik będziemy gościć wystawę Anny Kacprzak.
Już po raz jedenasty w Domu Artysty Plastyka w Warszawie będzie można oglądać coroczną wystawę Grupy Twórczej PositiveArt. Grupa ta skupia artystów Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, których łączy podobne myślenie o istocie sztuki współczesnej i kryteriach estetycznych.
Jest to wystawa integracyjna przedstawicieli różnych sekcji OW ZPAP, takich jak malarstwo, grafika, rzeźba, ceramika, tkanina, instalacja, dzięki czemu prezentuje szerokie spektrum prac i technik artystycznych. Skupia także reprezentantów różnych nurtów w sztuce od realizmu do czystej abstrakcji. Wspólnym mianownikiem jest koncentracja na odbiorcy i na dotarciu do niego z pozytywnym przekazem artystycznym.
Anna Kacprzak. "Przenikanie"
„Fundament moich prac stanowi kategoria czasu, ale zderzenie zastosowanych „starych” i „nowych” technologii ma inne zadania, niż tylko wywoływanie wrażenia dysonansu czy inspirowanie do refleksji o przemijaniu. Stworzony przeze mnie cykl jest zaproszeniem widza do zabawy złudzeniem. Iluzja ta opiera się nie tylko na zmianach samej perspektywy w procesie widzenia, ale również na uczuciowym filtrze i emocjach, jakie wywołuje konkretny dobór barw i kształtów. Utrwalone przeze mnie kolory i figury są wyrazem mojego własnego sposobu odczuwania, nawiązują do marzeń sennych, ale i zacierają różnice między światem rzeczywistym a fantazją.
Jednocześnie w samym procesie widzenia zapraszam widzów do przyjrzenia się ich własnym emocjom. Proces postrzegania jest zawsze bardzo mocno związany z wyobraźnią a odbierane przez zmysły obrazy bywają zazwyczaj deformowane przez określone „narzędzia”: doświadczenia, oczekiwania, potrzeby, lęki i wszystkie uczucia uruchamiane przez podświadomość widza. Dodatkowo, każdy ma swój indywidualny sposób postrzegania natury, inne bogactwo wyobraźni, inną podatność na zmiany nastroju i temperatury otoczenia. Według mnie, percepcja upływu czasu mocno wiąże się z emocjami. Czas to kategoria niezwykle dla mnie ważna w twórczości. Jest o tyle trudna, że nie jest postrzegana „wprost” – przemijanie widzimy poprzez dostrzeganie różnic i zmian, po zrekonstruowaniu wrażeń zmysłowych przez mózg. Starałam się zatem uchwycić pewną ulotność tych doświadczeń.” Anna Kacprzak
Anna Kacprzak urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Pochodzi z artystycznej rodziny. Dziadek, Tadeusz Szymański, ukończył krakowską ASP. Był wybitnym twórcą szkła artystycznego. Rodzice, absolwenci warszawskiej ASP, Małgorzata i Wiesław Faber, są cenionymi konserwatorami.
W 2003 roku, ukończyła Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki o specjalizacji Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, oraz studia pedagogiczne. Obecnie jest doktorantką na warszawskiej ASP, na Wydziale Grafiki. Z pracy konserwatorskiej czerpie precyzję i umiejętność porozumienia się z drugim twórcą poza słowami i czasem. Ceni sobie tradycję malarską i kunszt warsztatowy. Prowadzi zajęcia artystyczne z dziećmi i dorosłymi. Uprawia również ceramikę. Spełnia się, malując, rysując ilustracje, tworząc grafiki. Swoje prace pokazuje od 2006 roku na wystawach indywidualnych i zbiorowych. W ostatnich latach zdobyła wiele nagród w Polsce i zagranicą. Mieszka z rodziną w Warszawie.
"Przenikanie"
Galeria Lufcik
17-30 września 2020
Ul. Mazowiecka 11a, Warszawa
Kamila Czosnyk. Performance "Zbiór zadań pozornych 2.0"
Zbiór działań pozornych 2.0 to swoiste signum temporis społeczeństwa późnej nowoczesności. Jesteśmy tym, kim nie jesteśmy, wykonujemy działania, które w żaden sposób faktycznie nie zmieniają określonego systemu, wręcz przeciwnie podtrzymują jego funkcje wegetatywne. Mimo, iż zdajemy sobie sprawę z pozorności naszych gestów i aktywności ciągle nieprzerwanie dokonujemy swoistego rytuału: gestów, min - wypełnionego znaczeniowością i symboliką. Są to sztuczne systemy znaków. Znaki te, nie znajdując podpory w rzeczywistości, orbitują, przypinane systematycznie do kurtyny zakrywającej scenę realności. Jest to swoista scena rzeczywistości ukryta za kurtyną symulacji - spektakl hiperrzeczywistości jak pisał Jean Baudrillard.
Kamila Czosnyk o sobie: "Jestem artystką sztuk wizualnych poruszającą się w przestrzeniach sztuki interdyscyplinarnej. Spośród wszystkich działań intermedialnych szczególnie interesują mnie te, których istotą staje się interakcja widza z materią artystyczną - staje się sposobem modelowania świata, drogą do osiągnięcia jakiegoś wyższego celu-wszystko dąży do zmiany na trzech płaszczyznach (duchowej - mentalnej, fizycznej i społecznej). Przedmiotem moich dociekań artystycznych jest dzieło, które dąży do wejścia w interakcję."
Performance "Zbiór zadań pozornych 2.0" Kamili Czosnyk będzie towarzyszył wystawie PositiveArt. Działania artystki wspiera Galeria Przechodnia.
Performance będzie się odbywał w terminie 19-26 września (oprócz poniedziałku) w godz. 17:00 -18:00 do Galerii DAP.
Wystawy w Domu Artysty Plastyka
Wystawy odbywają się w Domu Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa.
Galerie czynne:
Wtorek – Piątek 12-17
Sobota – Niedziela 12-18
Poniedziałek – nieczynne
Wstęp wolny.
Kurator wystawy: Bożenna Leszczyńska
Artyści biorący udział w wystawie:
- Arnold Ananicz Ps. Ananiczius
- Wanda Badowska-Twarowska
- Victoria Belmondi
- Katarzyna Betlińska
- Barbara Bielecka-Woźniczko
- Waldemar Borowski
- Robert Budecki
- Jacek Bukowski
- Jolanta Czarska
- Alina Dorada-Krawczyk
- Anna Forycka-Putiatycka
- Paulina Gobiecka
- Wanda Hansen
- Maria Janiga
- Larysa Jaromska
- Krystyna Jatkiewicz
- Jadwiga Jeziorska
- Justyna Staśkiewicz-Jonak
- Maria Kaleta
- Ewa Kamieniecka
- Jaga Karkoszka
- Grażyna Kilanowicz-Barecka
- Joanna Korecka
- Bożena Korulska
- Krystyna Krępa
- Romuald Krzyżanowski
- Bożena Kuzio-Bilska
- Bożenna Leszczyńska
- Monika Lewicka
- Marek Lewicki
- Katarzyna Lipska-Ziębińska
- Joanna Lohn-Zając
- Bogusław Lustyk
- Anna Łącka
- Iwona Malchrowicz-Kulągowska
- Joanna Mankiewicz
- Jolanta Mikuła
- Mirosław Miroński
- Ewa Misiak
- Andrzej Newelski
- Magda Nowakowska-Troniewska
- Elżbieta Owczarek
- Magdalena Pastuszak
- Emilia Pitucha
- Magdalena Piwko-Chudzik
- Anna Polanowska
- Ewa Pszczółkowska
- Anna Roszkowska
- Nadiya Sobolewska
- Liliana Soja
- Iwona Sroczyńska
- Elżbieta Szarejko
- Małgorzata Światła
- Urszula Święcicka
- Adam Wieczorek
- Kamila Wojciechowicz-Krauze
- Kamil Zaleski
- Radosław Zaremba
- Wojciech Zembrzuski
Kontakt: Biuro Wystaw OW ZPAP, tel.: 22 827 76 88, e-mail: biurowystaw@owzpap.pl
Źródło: Biuro Wystaw OW ZPAP