We wtorek 14 grudnia podczas uroczystej Gali w hotelu Hyatt Regency Warsaw zostanie zainaugurowana działalność unikalnego serwisu Dobroczynnosc.com. Jego zadaniem ma być stworzenie pomostu pomiędzy prywatnymi darczyńcami a organizacjami pozarządowymi.
Dobroczynnosc.com umożliwi szybkie i przejrzyste zarządzanie przekazywanymi funduszami poprzez „portfele dobroczynne” tworzone na wzór portfeli inwestycyjnych.
Serwis proponuje nowatorskie podejście do działalności na rzecz wspólnego dobra, współgrającego w nim z tradycyjnym pojmowaniem roli organizacji obywatelskich w życiu publicznym. Użytkownik serwisu dobroczynność.com zamiast określać proporcje aktywów w portfelu, określa proporcje wybranych przez siebie instytucji i dokonując jednego przelewu, wspiera wskazane organizacje w pożądanym stopniu.
Maciej Gnyszka, założyciel Gnyszka Fundraising Advisors, wyjaśnia: Naszym celem, jako twórców serwisu, jest dbałość o dobro wspólne oraz popularyzacja drobnych, ale regularnych datków na rzecz organizacji obywatelskich. Chcemy promować wysokie standardy działalności wśród organizacji partnerskich oraz zwiększać przejrzystość finansowania instytucji życia publicznego.
Pomysłodawcy Dobroczynnosc.com nie poprzestają na konstatacji, że Polska nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału, co jest skutkiem m.in. niedofinansowania wielu instytucji życia publicznego. Broniąc tezy o potrzebie rozwiązywania problemów społeczeństwa na możliwie niskim poziomie, w ramach oddolnego organizowania się, a nie wydawanych centralnie nakazów, wychodzą z propozycją strategicznego wsparcia dla organizacji obywatelskich za pomocą „portfeli dobroczynnych”. Niektóre aspekty naszej przyszłości zależą bowiem od organizacji dobroczynnych w niewiele mniejszym stopniu niż od funduszy gromadzonych na kontach emerytalnych.
Maciej Gnyszka podkreśla, że właściwą formą finansowania tych instytucji nie są sporadyczne zrywy, ale swoiste samoopodatkowanie na poziomie dostosowanym do możliwości konkretnego darczyńcy, nawet jeśli miałby być on bardzo niski. Istnieje bardzo wiele organizacji działających na rzecz dobra wspólnego, stąd właśnie pomysł „portfela dobroczynnego” – narzędzia budowania rzeczywistości wg własnych poglądów, grupowania organizacji pozarządowych o różnym udziale w portfelu i comiesięczne „doładowywanie” portfela.
Prywatna dobroczynność, nawet drobna, ale regularna, skutkuje powiązaniem darczyńców z organizacjami i uczy zaangażowania w życie społeczne, co odbywa się pod opieką fundraisera dbającego o przejrzystość rozliczeń, rozwój i profity dla wszystkich stron. Zadowolenie wszystkich zainteresowanych stron jest naczelnym celem twórców serwisu Dobroczynność.com.
Źródło: Gnyszka Fundraising Advisors