W Polsce ponad 3300 instytucji świadczy pomoc żywnościową z wykorzystaniem nadwyżek niesprzedanej żywności, którą w ten sposób ratują przed zmarnowaniem. Wiele z nich odbiera tę żywność z Banków Żywności lub, jako przedstawiciele Banków Żywności, bezpośrednio ze sklepów. Dotychczas nie było portalu, który stanowiłby kompendium wiedzy na temat ratowania żywności i przekazywania jej osobom potrzebującym.
W Polsce ponad 3300 instytucji świadczy pomoc żywnościową z wykorzystaniem nadwyżek niesprzedanej żywności, którą w ten sposób ratują przed zmarnowaniem. Wiele z nich odbiera tę żywność z Banków Żywności lub, jako przedstawiciele Banków Żywności, bezpośrednio ze sklepów. Są to różnego rodzaju organizacje pomocowe, wspierające osoby w gorszej sytuacji życiowej, z niepełnosprawnościami lub w kryzysie ubóstwa. Skupiają się przede wszystkim na pomocy człowiekowi, jednak poprzez redukcję marnowania żywności – pomagają także planecie.
Dotychczas nie było portalu, który stanowiłby kompendium wiedzy na temat ratowania żywności i przekazywania jej osobom potrzebującym.
Strona internetowa www.ratujemyzywnosc.pl stanowi odpowiedź na tę potrzebę. Znajdują się na niej artykuły poradnikowe, filmy instruktażowe, infografiki, a także opisy organizacji i oddolnych inicjatyw ratujących żywność w Polsce i innych krajach, takich jak Norwegia, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone.
Baza wiedzy jest podzielona na działy: aspekty formalne ratowania i dystrybucji żywności, aktywizacja społeczna wokół żywności, czy zarządzanie organizacją pomocową. Oprócz tego opisano system ratowania żywności w Polsce w podziale na typy organizacji oraz zakres i zasięg ich działania.
Wchodząc na portal można obejrzeć film o zasadach bezpieczeństwa, które należy stosować od momentu odbioru żywności ze sklepów po jej dystrybucję, przeczytać artykuł o pozyskiwaniu funduszy od osób indywidulanych na ratowanie żywności, czy o tym jak dokumentować darowizny żywnościowe. Organizacja dystrybuująca nadwyżki żywności może skorzystać także z informacji praktycznych w postaci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz zapoznać się z inspirującymi przykładami działalności organizacji współpracujących z Bankami Żywności w Polsce i w Norwegii.
Portal o ratowaniu żywności powstał w ramach projektu realizowanego przez Federację Polskich Banków Żywności pn. „Pola Aktywności - wsparcie organizacji pomocowych ratujących żywność” finansowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, z funduszy EOG. Ma on wesprzeć organizacje pozarządowe współpracujące z Bankami Żywności w obszarze zagospodarowania żywności otrzymywanej ze sklepów w związku z błędami na opakowaniach bądź też zbliżającym się upływem terminu przydatności do spożycia.
Osoby zainteresowane tematami niemarnowania i ratowania żywności zachęcamy do zapisania się, poprzez stronę internetową www.ratujemyzywnosc.pl, do newslettera projektu, w którym oprócz nowości pojawiających się na portalu, publikujemy także ciekawostki, przepisy kulinarne w duchu zero waste oraz przykłady materiałów edukacyjnych do wykorzystania podczas warsztatów i szkoleń lub wydarzeń z zakresu edukacji ekologicznej lub konsumenckiej.