Marszałek województwa lubelskiego i prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie" podpisali list o współpracy pomiędzy woj. lubelskim a Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie" w zakresie zorganizowania - w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans - nieodpłatnych zajęć dla grup osób wykluczonych cyfrowo z wykorzystaniem sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem nabytym przez województwo w latach 2012-2015.
PCRS to oddolna inicjatywa, której celem jest wprowadzanie w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie - dorosłych Polaków z pokolenia 50+, realizowanej przez Latarników Polski Cyfrowej ze Stowarzyszenia „Miasta w Internecie" i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Porozumienie pozwoli na stworzenie ram współpracy między Latarnikami Polski Cyfrowej, a koordynatorami lokalnych ośrodków integracji cyfrowej - zlokalizowanymi w jednostkach podległych gminom i powiatom uczestniczącym w projektach działania 8.3 PO Innowacyjna Gospodarka. Udział w projektach z zakresu wykluczenia cyfrowego oraz dodatkowe nieodpłatne zajęcia prowadzone przez Latarników Polski Cyfrowej zwiększą możliwości edukacyjne oraz dostęp do informacji mieszkańcom Lubelszczyzny oraz zwiększą szanse na znalezienie pracy. Województwo Lubelskie jest obecnie w trakcie realizacji trzech edycji projektów z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu na terenie Lubelszczyzny. Łączna wartość projektów to ponad 41 mln zł, w ramach których dostarczono już blisko 4 tys. bezpłatnych zestawów komputerów z dostępem do Internetu z ponad 7 tys. przewidzianych w projekcie.
Głównym celem projektów jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do Internetu oraz zestawów komputerowych z oprogramowaniem dla tych, którzy w sposób szczególny potrzebują wsparcia w tym zakresie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Stanowią „okno" na świat dla mieszkańców naszego województwa. Zwiększają możliwości dostępu do szeroko rozumianej technologii informacyjnej oraz sprzyjają rozwojowi kompetencji w tym zakresie.
Źródło: Województwo lubelskie