23 kwietnia 2010, podczas I Forum Karpackiego, które odbyło się w Rajczy, zostało podpisane Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem".
Do Porozumienia przystąpiło sześć organizacji:
-
Stowarzyszenie Gorce - Pieniny,
-
Gorczański Odział Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej,
-
Związek Podhalan - Odział Górali Śląskich,
-
Stowarzyszenie Jedność Beskidzka,
-
Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Natura,
-
Stowarzyszenie Ekopsychologia;
Historia Porozumienia
Przez ostatnie 5 lat, które minęły od próby podpisania "pierwszego" Porozumienia Karpackiego możemy dostrzec postępującą degradację różnorodności biologicznej, kulturowej i społecznej w Karpatach. Zrealizowano również, w tym czasie, wiele wartościowych i twórczych inicjatyw karpackich, przeciwstawiających się nieodwracalnemu, niekontrolowanemu i nieprzemyślanemu rozwojowi gospodarczemu.
Podjęta w 2005 roku inicjatywa partnerstwa organizacji i instytucji na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat, przetrwała próbę czasu, gdyż problemy które Porozumienie miało rozwiązywać nie zniknęły, a wręcz się nasiliły. Jednakże postanowiliśmy, opierając się na doświadczeniach z tamtego okresu zmienić formułę Porozumienia na otwartą współpracę wszystkich podmiotów, którym przyświecą zbieżne cele. Zawiązane w ten sposób Partnerstwo jest oparte na efektywnej współpracy i sprzężonym działaniu.
Poniżej przedstawiam skróconą drogę do Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" wraz z kilkoma kamieniami milowymi.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy tworzyli Grupę Inicjatywną Zielone Karpaty oraz tym, którzy obecnie są partnerami Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem".
Współtworząc Porozumienie Karpackie żywię nadzieję, że w przyszłości wszystkie "Karpackie Inicjatywy" przyłączą się do nas, aby jeszcze skuteczniej chronić to wszystko co kochamy i chcemy ocalić w Karpatach.
Celem Porozumienia Karpackiego „Karpaty naszym domem" jest:
Rozwój społeczno - gospodarczy Karpat, uwzględniający zrównoważony rozwój rolnictwa i leśnictwa, zintegrowane podejście do gospodarowania zasobami ziemi, zrównoważony transport i infrastrukturę, zrównoważoną turystykę, technologie czystej produkcji, zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, zrównoważone i zintegrowane zarządzanie wodami dorzeczy.
Wzmacnianie znaczenia rozwoju Karpat w polityce przestrzennej i regionalnej Państwa;
Wzrost atrakcyjności i konkurencyjności Karpat w przestrzeni europejskiej;
Zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego i wiedzy ludowej miejscowej ludności, wprowadzania na rynek i promowania miejscowych produktów, wyrobów artystycznych i rękodzielniczych;
Podnoszenie poziomu wiedzy o walorach przyrodniczych i kulturowych obszaru wśród mieszkańców regionu, Polski i Europy, podnoszenie świadomości ekologicznej, poprawę dostępu społeczeństwa do informacji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat;
Prowadzenie wszechstronnej współpracy na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat w celu między innymi poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych;
Zgromadzanie społeczności lokalnej wokół jak najlepszych rozwiązań na rzecz rozwoju regionu karpackiego, w oparciu o kompetencje, wiedzę i doświadczenia uczestników Porozumienia.
Kluczowe działania Porozumienia:
Połączenie potencjału podmiotów w działaniach na rzecz wdrażania Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat (zwanej dalej Konwencją Karpacką).
Angażowanie wszystkich zainteresowanych instytucji, organizacji i osób w Polsce w promowanie ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat (zgodnie z założeniami Konwencji).
Organizacyjne i finansowe wspieranie inicjatyw członków Porozumienia w celu spójnego i efektywnego wdrażania założeń Konwencji Karpackiej.
Gromadzenie i upowszechnianie informacji dotyczącej ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat
Wspieranie instytucji rządowych i samorządowych w realizacji zobowiązań związanych z realizacją Konwencji Karpackiej w Polsce, w tym dostosowanie dokumentów strategicznych i programowych do założeń Konwencji Karpackiej.
Tworzenie klimatu społecznego poparcia dla Konwencji Karpackiej, a w szczególności w zakresie zobowiązań dotyczących ochrony bioróżnorodności w programie Natura 2000, Dyrektywy Wodnej itp.
Opiniowanie dokumentów strategicznych (plany zagospodarowania przestrzennego, strategie rozwoju regionalnego, strategie rozwoju turystyki i in.)
Wspieranie udziału społeczeństwa w procesie decyzyjnym na poziomie regionalnym i lokalnym
Budowanie Karpackiej platformy współpracy
Doradztwo w zakresie inwestycji, ocen oddziaływania na środowisko oraz prawnych uwarunkowań planowanych działań
Wzmocnienie udziału społecznego w realizacji zobowiązań w zakresie realizacji Konwencji Karpackiej poprzez organizowanie programu małych grantów dla inicjatyw obywatelskich mających na celu ochronę i zrównoważony rozwój regionu Karpackiego
Zainicjowanie Funduszu Grantowego skierowanego do lokalnych organizacji pozarządowych. Fundatorami będą samorządy lokalne oraz sektor prywatny związany z regionem Karpackim. Program Małych Grantów stanowiłby wsparcie realizacji poszczególnych programów na poziomie lokalnym i jednocześnie gwarantował zaangażowanie wszystkich zainteresowanych grup społecznych.
Reprezentacja polskich Karpat na poziomie międzynarodowym.
Organizacja raz w roku Forum Karpackiego. Forum Karpackie będzie spotkaniem członków Porozumienia oraz innych podmiotów w celu podsumowania rocznej działalności Porozumienia oraz zaplanowania dalszych działań. Forum Karpackie będzie w miarę możliwości organizowane w innych miejscach, zgodnie z decyzją Rady Porozumienia.
Realizowanie innych zadań zleconych przez administrację publiczną oraz określonych przez Radę Porozumienia.
Zasady funkcjonowania Porozumienia
Porozumieniem kieruje Rada Porozumienia, która koordynuje, organizuje i określa zakres merytoryczny działalności Porozumienia.
Rada Porozumienia wyznacza Organizację Wiodącą Porozumienia, która organizuje prace porozumienia i reprezentuje Porozumienie. Organizacją Wiodącą zostało Stowarzyszenie Ekopsychologia.
Porozumienie ma charakter otwarty i rozwojowy. Do uczestników, którzy zainicjowali Porozumienie może dołączyć każdy podmiot deklarujący utożsamianie się z celami Porozumienia, poprzez złożenie Deklaracji Przystąpienia Do Porozumienia oraz spełniając warunki określone w paragrafie 7.
Zaproszenie do współpracy!!
Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem" ma charakter otwarty. Jego podstawowym celem jest zgromadzanie jak największej liczby organizacji i instytucji wokół ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat.
Zapraszamy zatem do współpracy się wszystkie podmioty publiczne, społeczne oraz prywatne:
-
Samorządy lokalne;
-
Administrację publiczną;
-
Instytucje;
-
Organizacje pozarządowe;
-
Grupy nieformalne;
-
Przedsiębiorstwa prywatne;
Razem Możemy Więcej!
Monika Ochwat-Marcinkiewicz
Stowarzyszenie Ekopsychologia
Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem"
ul. Grabina 6/18, 32-840 Zakliczyn
karpaty@ekopsychologia.pl
osoba kontaktowa: Monika Ochwat - Marcinkiewicz
tel. 604 93 63 49
Źródło: Stowarzyszenie Ekopsychologia