PORADNIK przypomina: NGO płacą podatki. Również ten od nieruchomości
Podatek od nieruchomości nie jest podatkiem dobrze znanym – szczególnie dla tych organizacji, które właścicielami kamienic czy lokali nie są. Ale wynajmując, też odprowadzamy daninę. Część organizacji jest z niej zwolniona. Sprawdź w PORADNIK.NGO.PL, na czym polega to i inne zwolnienia podatkowe oraz przypomnij sobie, jakie obowiązki wobec fiskusa ciążą na organizacjach pozarządowych.
Kiedy organizacja pozarządowa płaci podatek od nieruchomości?
Ogólnie można odpowiedzieć, że płatnikiem podatku od nieruchomości jest ten, kto dysponuje przedmiotem opodatkowania, czyli: gruntem lub budynkiem, lub jego częścią. Organizacja będąca właścicielem gruntów czy budynków będzie więc płacić ten podatek.
Płacą również organizacje pozarządowe, które właścicielami nie są
Obowiązek podatkowy pojawia się również wtedy, gdy organizacja jest:
- użytkownikiem wieczystym gruntów,
- użytkownikiem nieruchomości na podstawie umowy ze Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego (np. użytkowanie na podstawie umowy najmu, użyczenia od gminy).
Organizacja wynajmująca lokal od urzędu i zawierająca z urzędem państwowym lub samorządowym umowę, staje się podatnikiem podatku od nieruchomości. Odpowiedni zapis powinien znaleźć się w umowie. Brak takiego zapisu nie zwalnia organizacji z obowiązku podatkowego.
Komu i kiedy organizacja płaci podatek od nieruchomości?
Organizacje składają deklaracje do urzędu gminy właściwego dla nieruchomości. Deklaracja składana jest do 31 stycznia każdego roku. Organizacja pozarządowa deklaruje w niej wyliczoną kwotę podatku za cały rok.
Podatek można zapłacić:
- w ratach wyliczonych proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku (zazwyczaj całego roku), w terminie do 15 dnia każdego miesiąca (wyjątek stanowi podatek za styczeń, który uiszczany jest do 31 stycznia), bez wzywania przez urząd;
- można też zapłacić podatek jednorazowo – skumulowaną zapłatę należy wykonywać z góry, żeby uniknąć zarzutu przekroczenia terminu wpłaty podatku.
Kwota podatku przelewana jest na rachunek wskazany przez gminę.
Podatek od nieruchomości w organizacjach pozarządowych
Jeśli podmiotem, który wynajmuje organizacji pozarządowej nieruchomość, będzie prywatny właściciel czy firma – organizacja nie musi płacić podatku od nieruchomości.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości nie tylko dla organizacji pożytku publicznego
Od podatku od nieruchomości ZWOLNIONE SĄ nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera jeszcze inne zwolnienia, z których mogą skorzystać organizacje. Przykładem jest zwolnienie dla działalności oświatowej lub w przypadku prowadzenia zakładów pracy chronionej lub zakładów aktywności zawodowej.
Ponadto, rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia niż te przewidziane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (takie prawo daje samorządowcom art. 7 ust 3 ustawy). Warto więc zorientować się, czy w naszej gminie nie obowiązują specjalne zwolnienia, wykraczające poza regulacje ustawowe, z których będziemy mogli skorzystać.
więcej:
ZOBACZ TEŻ:
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)