Ustawa o fundacjach podaje dwie sytuacje, w których możliwe jest rozwiązanie fundacji. Jedna to osiągnięcie sukcesu, druga – totalna porażka. Oczywiście fundacjom szczerze życzymy tego pierwszego. I chociaż wcale nie muszą wtedy podejmować decyzji o zakończeniu działalności, to jednak zachęcamy, żeby zobaczyć, jak to się robi.
W razie osiągnięcia celu, dla którego fundacja była ustanowiona, lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku fundacji, fundacja podlega likwidacji w sposób wskazany w statucie.
Czy fundacje nie osiągają celów?
Jak można stwierdzić osiągnięcie celu, którym jest: "popieranie wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego" albo "działalność z zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej"?
Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.
Uchwalenie statutu fundacji
"Znacznie łatwiej" o brak środków
Potrzebna decyzja organu i likwidator
Pierwszym formalnym etapem rozpoczęcia likwidacji jest podjęcie decyzji o likwidacji fundacji. Informacje o tym, kto podejmuje decyzję o likwidacji, kto powoła likwidatora oraz zdecyduje o przeznaczeniu majątku, powinien zawierać statut. Decyzja może należeć do najwyższego organu (np. rady fundacji), do fundatora, do zarządu (zwykle, jeśli to jedyny powołany organ).
W polskich regulacjach dotyczących organizacji pozarządowych dominują i zwracają uwagę przepisy wskazujące, jak organizację założyć oraz jak ją prowadzić. Jednak nie jest niczym nadzwyczajnym sytuacja, kiedy działania fundacji zamierają – i również tę sytuację opisują przepisy.
Zobacz: Zakończenie działalności fundacji
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)