Ponad 60 procent osób z niepełnosprawnościami ma utrudniony dostęp do lekarza
W Polsce wciąż istnieją bariery w dostępie do opieki zdrowotnej dla osób z niepełnosprawnościami. Badania Fundacji Avalon pokazują, że aż 68% osób z niepełnosprawnościami doświadczyło dyskryminacji podczas wizyt w gabinetach lekarskich.
Najczęściej wskazywane problemy to brak przystosowanej infrastruktury (55%), ignorowanie ich potrzeb przez personel medyczny (47%) oraz brak doświadczenia lekarzy i personelu administracyjnego w pracy z pacjentami z niepełnosprawnościami (38%). Dane te potwierdzają, że konieczne są systemowe zmiany, aby zapewnić wszystkim pacjentom równe prawo do leczenia i profilaktyki zdrowotnej.
W odpowiedzi na ten problem Fundacja Avalon startuje w kwietniu z kolejną edycją kampanii „Zbadaj się nie odkładaj”.
Nagroda Project Zero 2024 dla Mapy Dostępności
Kampania zwraca uwagę na wykluczenie w dostępie do usług medycznych oraz potrzebę poprawy sytuacji pacjentów z niepełnosprawnościami. Ważnym elementem akcji jest Mapa Dostępności – ogólnopolska wyszukiwarka placówek medycznych dostosowanych do potrzeb osób z różnymi potrzebami. Innowacyjny projekt Fundacji Avalon został doceniony na arenie międzynarodowej. Mapa Dostępności zdobyła nagrodę Project Zero 2024, która jest międzynarodową inicjatywą promującą nowatorskie rozwiązania na rzecz dostępności i inkluzywności. Od lat wyróżnia najlepsze projekty, które realnie poprawiają jakość życia osób z niepełnosprawnościami na całym świecie.
„Odebranie nagrody Zero Project w siedzibie ONZ w Wiedniu było dla nas ogromnym zaszczytem. W jednym miejscu spotkali się ludzie z całego świata z jednym wspólnym celem: dostępność dla każdego. Jesteśmy dumni, że nasza inicjatywa jest doceniana na arenie międzynarodowej i że możemy być częścią globalnej zmiany” – mówi Kamil Zięba, specjalista ds. Mapy Dostępności Fundacji Avalon.
Wiedza i profilaktyka kluczem do zmiany
Podczas tegorocznej edycji kampanii „Zbadaj się nie odkładaj”, na social mediach Fundacji Avalon, będą pojawiać się treści edukacyjne związane z profilaktyką zdrowia osób z niepełnosprawnościami. W ramach akcji, we współpracy z klinikami Menvita i Federa, Fundacja organizuje również darmowe badania profilaktyczne, między innymi USG jąder oraz konsultacje psychiatryczne. Skorzystać z nich będą mogły osoby z niepełnosprawnością, po weryfikacji orzeczenia o niepełnosprawności. Szczegółowe informacje o badaniach zostaną opublikowane na stronie internetowej oraz social mediach Fundacji Avalon.
Fundacja Avalon wspólnie z Fundacją Edukacji Społecznej zapraszają na bezpłatne testy na HIV, kiłę i HCV. Wystarczy przyjść do siedziby Fundacji Avalon (ul. Domaniewska 50a) w poniedziałek, 7 kwietnia, w godzinach 12 – 17. Badanie jest skierowane dla wszystkich chętnych osób i nie obowiązują na nie zapisy.
Więcej informacji oraz spoty kampanii „Zbadaj się, nie odkładaj!” można znaleźć na stronie Fundacji Avalon.