Ponad 300 organizacji na inauguracji programu Obywatele dla Demokracji
Wciąż mamy niewystarczające poczucie podmiotowości obywateli. Trzeba to zmienić i to jest rola tego programu – powiedział Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP podczas konferencji inaugurującej program dla organizacji pozarządowych Obywatele dla Demokracji, finansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Nie ma obywatela bez demokracji ani demokracji bez obywatela. Myśląc dziś o początkach naszej demokracji, jesteśmy dumni z tego, ile w Polsce udało się zrobić. Jednak ta uzyskana 25 lat temu wolność wymaga dalszego zagospodarowania. Wciąż mamy niewystarczające poczucie podmiotowości obywateli. Trzeba to zmienić i to jest rola tego programu – powiedział Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP podczas konferencji inaugurującej program dla organizacji pozarządowych Obywatele dla Demokracji, finansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Program został zaplanowany na lata 2013-2016. Będzie wspierał rozwój społeczeństwa obywatelskiego i zwiększanie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju. Środowisko pozarządowe w Polsce długo czekało na taką szansę.
W środowej konferencji inaugurującej, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, wzięło udział ponad 300 przedstawicieli trzeciego sektora z całego kraju. Zakres tematyczny programu jest też bardzo szeroki. Dofinansowanie mogą uzyskać projekty nastawione na mobilizację obywateli do udziału w życiu publicznym, promujące kontrolę funkcjonowania instytucji publicznych, wspierające działania przeciw wykluczeniu i dyskryminacji oraz te skierowane do dzieci i młodzieży. Priorytetem w pierwszej edycji konkursu są działania na rzecz zwalczania mowy nienawiści w sieci.
- Młode pokolenie żyje dziś w świecie Internetu, co stwarza szanse, ale i zagrożenia. Internet daje możliwość wypracowywania wspólnych rozwiązań i wyrażenia zbiorowej postawy w stosunku do władzy. Ale dając swobodę wypowiedzi, a jednocześnie poczucie anonimowości, może prowadzić do zaniku odpowiedzialności. Myślmy więc o tym, w jaki sposób Internet oddziałuje na uczestnictwo w życiu publicznym – zaznaczył Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji.
Po zakończeniu sesji plenarnej, przedstawiciele organizacji pozarządowych wzięli udział w warsztatach tematycznych, na których zapoznali się bliżej z obszarami finansowanymi w ramach programu. Drugiego dnia konferencji spotkają się z organizacjami z Norwegii i Islandii, by wspólnie pracować nad koncepcjami projektów realizowanych w międzynarodowym partnerstwie.
Pierwsza edycja konkursu w ramach programu Obywatele dla Demokracji już trwa. Do 15 października organizacje mogą składać wnioski na projekty tematyczne. 16 października rusza konkurs na realizację projektów systemowych, które posłużą podniesieniu jakości działania całego sektora pozarządowego w Polsce.
Na tej samej stronie od poniedziałku będzie dostępne nagranie sesji plenarnej.
Źródło: Obywatele dla Demokracji