Od początku 2016 r. w Polsce nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest m.in. najuboższym, młodym i seniorom, kombatantom i weteranom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Dodatkowo od stycznia 2017 rozszerzony został katalog osób, którym przysługuje pomoc prawna o kobiety w ciąży.
Zgodnie z uchwaloną w 2015 roku ustawą w stolicy uruchomionych zostało 35 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, 17 punktów stanowią punkty radcowskie-adwokackie, a prowadzenie 18 punktów zostało powierzonych w tym roku 11 organizacjom pozarządowym wyłonionym w otwartym konkursie ofert.
Nieodpłatna pomoc prawna w stolicy
Mieszkańcy stolicy znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogli już od wielu lat korzystać z darmowych porad prawnych. Od 2008 r. były one świadczone w urzędach dzielnic. Zaś od stycznia 2012 roku, na mocy porozumienia między ratuszem a Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie, udzielane były w ramach działającego przy niej Centrum Pomocy Prawnej Pro Bono. Ponadto mieszkańcy Warszawy korzystają z nieodpłatnej pomocy prawnej, która oferowana jest przez organizacje pozarządowe w ramach realizacji zadań publicznych zlecanych przez Miasto w trybie otwartych konkursów ofert. W zakresie programów świadczone są: indywidualne poradnictwo prawne, grupy edukacji prawnej, a w niektórych programach ponadto oferowana jest asysta i wsparcie dla osób potrzebujących w kontaktach z instytucjami w tym, z wymiarem sprawiedliwości.
Nieodpłatna pomoc prawna w stolicy – realizacja ustawy
Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcy prawni, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio – adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad mogą udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie.
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie i ma charakter konsultacyjny. W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej wymagane jest okazanie dokumentu potwierdzającego uprawnienie do skorzystania z ww. pomocy.
Statystyki w zakresie udzielonej w 2016 roku pomocy
W 2016 roku udzielono ponad 14 tysięcy porad prawnych.
Kto skorzystał z nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016 roku?
- 11151 osoby do 26 roku życia oraz seniorzy po ukończeniu 65 lat,
- 808 osób posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny,
- 1827 osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej,
- 290 osób, które znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty (np. w wyniku awarii technicznej),
- 60 kombatantów i weteranów,
- 79 osoby na podstawie oświadczenia, że zachodzi co najmniej jedna z okoliczności wymienionych wyżej.
Zakres świadczonej nieodpłatnej pomocy prawnej
- 11161 porad w zakresie poinformowania o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach lub o obowiązkach,
- 8234 porad dotyczących sposobu rozwiązania problemu prawnego,
- 2845 porad w zakresie sporządzenia projektu pisma w sprawach (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym) oraz projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Najczęściej zgłaszane problemy prawne
Najwięcej mieszkańców skorzystało z porad w zakresie prawa cywilnego, udzielono ich 5137, dużym zainteresowaniem cieszyły się sprawy z zakresu prawa spadkowego – 2421 oraz sprawy z zakresu rzeczowego 1464.
Zmiany od stycznia 2017 roku.
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. poz. 1860) nowelizująca m.in. ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawne. Zgodnie z przywołaną nowelizacją rozszerzono katalog osób, którym przysługuje nieodpłatna pomoc prawna o kobiety w ciąży. Aby uzyskać nieodpłatną pomoc prawną, kobieta w ciąży powinna przedłożyć dokument potwierdzający ciążę (może to być np. zaświadczenie lekarza stwierdzające ciążę lub też karta przebiegu ciąży). Kobieta w ciąży będzie mogła skorzystać z pomocy prawnej w kwestiach związanych z ciążą i urodzeniem dziecka, w szczególności praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych. Również w przypadku sytuacji kryzysowej lub zdarzenia losowego, jednakże wówczas będzie zobowiązana do złożenia oświadczenia, że jest ona uprawniona do jej uzyskania na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, a z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie jest w stanie przedstawić wymaganych dokumentów.
Pobierz
-
Mapa punktów bezpłatnej pomocy prawnej w Warszawie 2017
doc ・84.48 kB
Źródło: Wydział Prasowy, Urząd m.st. Warszawa