W odpowiedzi na wezwanie Sekretarza Generalnego ONZ, sieć lokalna United Nations Global Compact w Polsce, publikuje Raport Yearbook 2015. Ponad 120 polskich firm i instytucji mających wpływ na różnorodne dziedziny gospodarki i życia społecznego wskazuje, w jaki sposób ich działania wpisują się w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.
26-27 września 2015 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG), które są mapą rozwojową dla wszystkich 194 krajów świata. SDG są nowym, globalnym mechanizmem mierzenia i monitorowania rozwoju na świecie. W trakcie United Nations Sustainable Summit Sekretarz Generalny ONZ podkreślał, że nowo zdefiniowane cele uda się osiągnąć, jeśli w ich realizację włączą się nie tylko organy państwowe, ale przede wszystkim biznes i nauka. „Żeby zaplanować i mądrze wdrożyć SDG potrzebne jest współdziałanie przede wszystkim na poziomie krajowym i lokalnym. Rolą Global Compact w Polsce jest koordynacja prac biznesu, nauki i administracji w celu możliwie pełnego wdrożenia SDG w Polsce” podsumował Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact w Poslce.
Już ponad rok temu Global Compact w Polsce zaprosił administrację publiczną, świat nauki oraz biznes do współtworzenia Global Compact Yearbook 2015. Publikacja przedstawia najnowsze trendy, zmieniające się standardy oraz strategie firm i instytucji publicznych i prywatnych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W publikacji poruszonych zostało wiele istotnych obszarów gospodarczych oraz społecznych, wpływających na rozwój świata i Polski. Yearbook to publikacja wskazująca normy i standardy pracy firm w ramach całego łańcucha dostaw odnoszących się do takich aspektów jak prawa człowieka, ochrona środowiska, przeciwdziałanie korupcji czy zrównoważony rozwój. Autorzy publikacji nie zawsze mówią jednym głosem, ale każdorazowo wskazują co do tej pory udało się osiągnąć w ramach danego obszaru i jakie zmiany czekają Polskę celem realizacji SDG.
W ramach 5 obszarów Yearbook 2015 znajdziemy artykuły m.in.:
- Andrzeja Guły z Instytutu Ekonomii Środowiska, który alarmuje iż „Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Europejska Agencja Środowiska podaje, że spośród 400 europejskich miast o największej liczbie dni z przekroczeniami dopuszczalnych wartości pyłu zawieszonego, w pierwszej dziesiątce aż 6 znajduje się w Polsce.”
- Andrzeja Tersy, Prezesa Grupy Energa S.A., mówiący o wyzwaniach stojących przed Polską w kwestii rozbudowy infrastruktury pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. „Realizacja Kaskady Dolnej Wisły może wpłynąć pozytywnie nie tylko na transport wodny, poprzez poprawę żeglowności największej polskiej rzeki, zapewnić skuteczną ochronę przeciwpowodziową, ale przede wszystkim umożliwi wytwarzanie ekologicznie czystej energii elektrycznej.”
- Maciej Krzyczkowski, Główny Specjalista ds. ekozarządzania, GDOŚ oraz Katarzyna Rudnicka, Prezes Vivenge Sp. z o.o., w dwóch niezależnych artykułach poruszają temat przyszłości w zarządzaniu kwestiami środowiskowymi w firmach. Z jednej strony, jak mówi Pan Krzyczkowski „ Organizacje zarejestrowane w EMAS to organizacje spełniające najwyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska. W związku z tym powinny one móc liczyć na zwiększony kredyt zaufania ze strony administracji odpowiedzialnej za ochronę środowiska.. już teraz firmy zarejestrowane w EMAS mogą liczyć na zwolnienia z podatku akcyzowego na gaz i węgiel czy wydłużenie okresów między kontrolami inspekcji ochrony środowiska”. Z drugiej świadome firmy same na siebie nakładają dodatkowe obostrzenia środowiskowe, jak w przypadku firmy Vivenge, rozwijającej ogólnopolski program Branbility. W ramach programu Vivenge, będąca firmą rebrandingową „uwrażliwia przedsiębiorców na ogromne strumienie odpadów generowanych w trakcie procesu rebrendingu.” Są to odpady, które można wyrzucić na wysypisko śmieci, albo zrecyclingować, zutylizować i zneutralizować dla środowiska. Pieśń przyszłości? To trend który Global Compact wskazuje jako potencjalnie dominujący w ciągu kilku lat.
- Jerzy Kwieciński, Danuta Hubner oraz Paweł Olechnowicz, Prezes Grupy Lotos S.A. naświetlają istotę rozwoju portów Bałtyckich. Rozwój Transeuropejskich Korytarzy Transportowych, na które Unia Europejska chce wydać miliardy euro w ciągu najbliższych 5 lat powinien stać w centrum zainteresowania administracji publicznej.
Yearbook, nie porusza jedynie kwestii środowiskowych. Prawa człowieka i standardy pracy to dwa spośród czterech głównych obszarów działań United Nations Global Compact, a tym samym tematyki publikacji.
- Polska staje obecnie przed wyzwaniem starzejącego się społeczeństwa. Liczba lat się wydłuża, ale jakość życia wraz z upływem lat maleje. We wszystkich państwach wysoko rozwiniętych stoimy przed trudnym wyzwaniem zapewnienia możliwie najlepszych warunków życia dla starzejącego się społeczeństwa. Beata Balińska – ekspert Global Compact w Polsce, działacze sektora NGO: dr Anna Żubrzycka – Sienkiewicz, Ida Karpińska, Elżbieta Kozik, jak i firmy farmaceutyczne tj. Polpharma podejmują temat walki z czasem, systemem zdrowia i jakością życia.
- Przedstawiciele UNICEF, UNHCR oraz Global Compact w Polsce alarmują na temat potrzeby solidarności społecznej w kwestii migrantów i uchodźców. Publikacja wskazuje pierwsze powstające, ogólno-europejskie i ogólno-polskie programy mierzące się zarówno z kwestiami zatrudnienia uchodźców, jak i walki z dyskryminacją.
2015 rok to rok ogłoszenia nowej mapy rozwoju świata. Uchwalenie przez Zgromadzenie Narodowe ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju, wytyczyło ścieżkę rozwojową świata na najbliższe 15 lat. W Publikacji Global Compact Yearbook, wszystkie działania podporządkowane są 17 Celom Rozwojowym. Znajdziemy tu artykuły dotyczące:
- wyzwań stojących przed sektorem bankowym celem przywrócenia zaufania społecznego do banków.
Publikacja podejmuje też temat innowacyjności w kontekście współpracy między sektorem nauki i biznesu jak i współczesnej filantropii.
Biznes w Polsce dopiero dojrzewa do sytuacji, gdzie coraz większego znaczenia nabiera filantropia i mecenat sztuki. Totalizator Sportowy Sp. z o.o., będący Spółką Skarbu Państwa, jest jednym z najważniejszych filarów finansowania polskiej kultury. – Wierzę, że dzięki współpracy Totalizatora Sportowego oraz Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact uda nam się połączyć pozornie odległe pojęcia „innowacja biznesowa” i „kultura i sztuka” – stwierdził na łamach publikacji Wojciech Szpil, Prezes Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. oraz Członek Rady Programowej Global Compact w Polsce, dodając że takie działanie pozwoli na długofalowy i dynamiczny rozwój kraju.
Publikacja uzyskała patronat honorowy: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Banku Polskiego oraz Prezydent Miasta st. Warszawy.
Partner Strategiczny: Totalizator Sportowy
Partner Główny: Grupa Lotos, Polpharma, Vivenge;
Partnerzy: 3M, Antalis, Auchan, Autostrada Eksploatacja, BASF, Bioelektra Group, BMW, Centrum Kompetencji Puławy, DB Schenker, Diageo, Emitel, Energa, Ferrero, Gaz System, Grupa Aterima, Grupa Azoty, Jetline, KGHM, Microsoft, Nestle, PCC Exol, Philips, PKP S.A., Polskie LNG, Sanofi, Skanska;