Ponad 1000 pożyczek na 86 mln zł – Fundusz PAFPIO obchodzi 10-lecie działania
378 organizacji skorzystało z pożyczek PAFPIO. 7 organizacji skorzystało z poręczeń, ubiegając się o środki z funduszy strukturalnych. 19 organizacji skorzystało z promesy, aplikując o granty ze środków krajowych i zagranicznych.
W ciągu 10 lat działalności PAFPIO udzielił 1167 pożyczek na kwotę ponad 86 mln złotych, z tego 471 pożyczek na projekty dotowane z funduszy unijnych w wysokości ponad 40 mln zł.
Wśród pożyczkobiorców PAFPIO znakomitą większość stanowią stowarzyszenia i fundacje, ale są także inicjatywy nieformalne (np. komitety rodzicielskie) czy też spółki prawa handlowego, które cały dochód przeznaczają na realizację swojej podstawowej działalności (np. Towarzystwa Budownictwa Społecznego).
Głównym powodem, dla którego organizacje zaciągają pożyczkę, jest system refundacji kosztów obowiązujący przy dystrybucji środków unijnych i niektórych dotacji krajowych, a także nieterminowość administracji w przekazywaniu poszczególnych transz. Oprócz tego pożyczki PAFPIO służą rozwojowi organizacji – pozwalają na inwestycje (np. zakup komputerów czy remont) czy wprowadzenie nowego typu usług, również w ramach działalności gospodarczej..
Przy udzielaniu pożyczek PAFPIO nie kieruje się kryteriami obowiązującymi w bankach – znając system finansowania polskich NGO’s, bierze pod uwagę nie tylko wynik finansowy, lecz także różne aspekty ich działania, m.in. historię organizacji, współpracę z grantodawcami przy rozliczaniu projektów czy wreszcie opinię w środowisku.
Doświadczenie minionego dziesięciolecia pokazuje, że w znacznej mierze polskie organizacje pozarządowe są wiarygodnym pożyczkobiorcą: do sądu pozwanych zostało 18 organizacji, w trzech przypadkach egzekucja przebiegła skutecznie.
Polsko Amerykański Fundusz Pożyczkowy Inicjatyw Obywatelskich (PAFPIO), którego właścicielem jest Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (PAFP), działa od 1999 roku. Jego misją jest wspieranie polskich organizacji pozarządowych w utrzymaniu płynności finansowej koniecznej dla sprawnej realizacji ich działań. W pierwszej fazie (do 2003 r.) Fundusz był programem PAFP, a od 2003 r. jest samodzielną jednostką prawną.
Źródło: PAFPIO